Press "Enter" to skip to content

Typy ogrzewania ekologicznego

solaryOgrzewanie ekologiczne wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Są to źródła, które odnawiają się w krótkim czasie. Mogą to być wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie i geotermia. Do źródeł odnawialnych można też zaliczyć niektóre odpady komunalne i przemysłowe, które nadają się do energetycznego przetworzenia (tworzywa sztuczne, ścieki lub śmieci).

Zastosowanie odnawialnych źródeł stale rośnie. Jest to spowodowane spadkiem ich cen oraz wprowadzaniem dopłat przez wiele państw. Nie powodują one zanieczyszczeń środowiska oraz globalnego ocieplenia tak jak paliwa kopalne. Źródła energii odnawialnej są niewyczerpalne, występują niemal wszędzie a ich zasoby są nieustannie uzupełniane w sposób naturalny.

W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają około 4,6 % zapotrzebowania na energię.

Energia wiatru – jest szeroko dostępna, redukuje emisję gazów cieplarnianych, ponieważ zastępuje energetykę paliw kopalnych. Na początku października 2015 roku w Polsce istniało 981 instalacji wiatrowych o łącznej mocy 4117, 4 MW.

Turbiny wiatrowe mogą być budowane zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Powstaje coraz więcej dużych farm wiatrowych. Elektrownie wiatrowe wykorzystują moc wiatru od 4 do 25 metrów na sekundę. Jeżeli prędkość wiatru jest mniejsza od 4 metrów, wtedy moc jest niewielka, a przy prędkościach powyżej 25 metrów na sekundę, elektrownia jest zatrzymywana ze względów bezpieczeństwa. Tam, gdzie panują mniej korzystne warunki wiatrowe, powstają małe elektrownie wiatrowe (moc od 0,5 kW do 20 kW), które znajdują zastosowanie do zasilania gospodarstw, domów letniskowych, pompowni, nawadniania.

Promieniowanie słoneczne – jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej oraz do celów grzewczych. Roczna gęstość promieniowania słonecznego w Polsce waha się w granicach 950 do 1250 kWh/m2. Do przekształcenia energii promieniowania słonecznego na ciepło, służą kolektory słoneczne. Ciepło użyteczne może być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, produkcji ciepłej wody, chłodzenia oraz wytwarzania ciepła technologicznego. Kolektory słoneczne umieszczane są na dachach domów, spotyka się także elementy wolnostojące na działkach.

Energia pływów morskich – prąd elektryczny wytwarzany jest przy pomocy specjalnych urządzeń wykorzystujących przypływy i odpływy morza. Taka elektrownia jest zazwyczaj ulokowana w miejscu umożliwiającym budowę zapór między otwartym morzem a utworzonym zbiornikiem. Największa taka elektrownia znajduje się we Francji. Cała jej moc to 240 MW.

Geotermia – to energia termiczna skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Wydostaje się na powierzchnię z mocą około 46 TW. Zasoby tej energii są niewyczerpywane z uwagi na ogromną objętość Ziemi. Główną metodą pozyskania tej energii jest stworzenie odwiertów do zbiorników gorących wód. Energia geotermiczna wykorzystywana jest jako podstawowe źródło energii cieplnej w układach centralnego ogrzewania oraz przy produkcji energii elektrycznej. Pierwszy w Polsce Zakład Geotermalny powstał w Białym Dunajcu. Z jego odwiertów korzysta PEC, Geotermia Podhalańska, która pokrywa 35% zapotrzebowania na ciepło w Zakopanem. Zasoby geotermalne mają te zalety, że są dostępne zawsze, niezależnie od warunków pogodowych, a instalacje oparte na tej energii odznaczają się stosunkowo niskimi kosztami.

Pompy ciepła – pozwalają na efektywne wykorzystywanie energii odnawialnej. Są to urządzenia służące do ogrzewania domu. Ich działanie polega na pobieraniu ciepła z otoczenia (dolnego źródła: powietrza, gruntu, wody) i przekazywaniu do instalacji grzewczej (źródła górnego: grzejników). Pompy są nieszkodliwe dla środowiska, nie produkują popiołu ani dymu.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.5 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Typy ogrzewania ekologicznego

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0