Press "Enter" to skip to content

Posts published in “Społeczeństwo”

Codzienne śledzenie wiadomości jest sprawą naturalną dla większości społeczeństwa. Nawet jeśli nie interesujemy się światem politycznym, zawsze intrygują nas wydarzenia i informacje na temat społeczeństwa. Intrygujące historie, ciekawostki, a także statystyki czy badania ankietowe – to wszystko przybliża nas do poznania obrazu, przekonać i poglądów naszego społeczeństwa. Media pokazują również rozmaite inicjatywy podejmowane przez społeczeństwo obywatelskie, w które warto włączać się w celu ochrony pewnych własności.

Rolkarze jadą z pomocą chłopcu, który nie czuje bólu. Chcesz ufundować maraton?

Krystian Dąbrowski z Dobrosielic koło Płocka ma bardzo rzadką przypadłość. To wrodzona niewrażliwość na ból i brak potliwości. Krystian nie czuje, kiedy z jego ciałem dzieje się coś niedobrego. Nie czuje, kiedy robi sobie krzywdę. Przez chorobę ma całkowicie zniszczone kolana. Polscy lekarze rozłożyli bezradnie ręce. Pomoc w rekonstrukcji kolana zaoferował dr David Feldman z St. Mary Hospital na Florydzie w USA. Jednak nie za darmo. Za prawie pół miliona złotych…

Czy przyszłe pokolenia są skazane na betonozę?

Wypieranie „zieleni” z publicznych przestrzeni przez beton i nadmiar reklam to realny problem, który dotyczy wielu polskich miast. Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju nie brak ciekawej architektury i przestrzeni o znacznym potencjale, musimy tylko razem o nie zadbać. Kampania „Krajobraz Mojego Miasta”, zainicjowana w 2016 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, ukazuje potrzebę i istotę ochrony krajobrazu miejskiego.

40 proc. polskich przedsiębiorczyń ma problem z wyceną swoich produktów i usług

Polskie przedsiębiorczynie ogranicza głównie brak pewności siebie, jak wynika z najnowszego raportu „Bizneswoman Roku” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Ponad ⅓ czasami zdarza się prowadzić projekty lub brać w nich udział  nieodpłatnie, a wycena swojego czasu przychodzi z łatwością tylko ⅕ badanych. Inspiracją do budowania poczucia własnej wartości jako bizneswoman mogą być laureatki najstarszego i największego konkursu dla przedsiębiorczych Polek Bizneswoman Roku. W obecnej edycji zgłoszenia można składać jeszcze tylko do 10 stycznia.

Polegać jak na… żołnierzu!

Każdy z pracodawców chciałby, aby jego pracownik wykonywał powierzone mu obowiązki w sposób należyty, niemniej jednak czasem trudno znaleźć odpowiedniego kandydata. Z pomocą przychodzą ci, na których z pewnością można polegać – byli mundurowi. W ich krwi płynie odpowiedzialność za zlecone im zadania!

Miasta toną w niedopałkach

Niedopałki papierosów to najpowszechniejszy rodzaj śmieci. Bez problemu znajdziemy je na dowolnym miejskim chodniku czy poboczu drogi. Policzono, że w Berlinie przypada ich średnio 2,7 mln na kilometr kwadratowy. Niedopałki zatruwają środowisko naturalne całej planety. Stanowią 30-40 proc. śmieci wyrzucanych przez morza i oceany.

Dzięki e-fakturom setki tysięcy segregatorów trafi do potrzebujących

W Polsce wystawia się nawet 1,5 miliarda papierowych faktur rocznie. Jak wynika jednak z danych Eurostatu, które przedstawia raport „Cyfrowe fakturowanie w Polsce”, już 13% firm w kraju i 18% w UE zdecydowało się na całkowitą rezygnację z drukowanych faktur. Idąc tym tropem, Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych rozpoczęła program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych zakładający m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system mKsięgowość. 

Technologie przyszłości a nasza prywatność

84% Polaków potwierdza, że wie, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych – wynika z badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Jednak nowe technologie potrafią nas zaskoczyć. Premiera interaktywnych okularów, stworzonych we współpracy marki Ray-Ban z Facebookiem, pokazała, że kolejna technologiczna bariera została pokonana, ale także wzbudziła wątpliwości. Możliwość nagrywania wideo przy użyciu jednej z części garderoby to nowość na rynku, która wywołała dyskusje o potencjalnych naruszeniach prywatności i ochrony danych osobowych. Czy nowe technologie mogą naruszać nasze prawa?  

Co trzeci Polak nie wie, czy dobrze chroni swoje dane przed oszustami

55% Polaków obawia się kradzieży tożsamości. Jednocześnie co trzeci z nich nie potrafi ocenić, czy w sposób właściwy chroni swoje dane osobowe. Za największe zagrożenie uznają działalność oszustów w Internecie, jednak połowa z nich wciąż obawia się tradycyjnych metod takich, jak kradzież lub podrobienie dokumentów. Przestępcy z kolei nie cofną się przed niczym. Jak pokazują doświadczenia ekspertów serwisu ChronPESEL.pl, są w stanie wykorzystać nawet obecną sytuację epidemiologiczną.

W jaki sposób od najmłodszych lat budować w dziecku postawy przywódcze?

Według Kena Blancharda „liderzy są produktem systemu, który ich promuje”. Można więc pokusić się o twierdzenie, że dzisiejsi rodzice i wychowawcy determinują jakość przywództwa przyszłości. To na nich spoczywa wielka odpowiedzialność za to, jaki kierunek obierze nasza cywilizacja i czy liderzy przyszłych pokoleń będą mądrymi, odpowiedzialnymi i wrażliwymi przywódcami – podkreśla Anna Radzikowska, wykładowczyni i  konsultantka programowa Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Polacy coraz bardziej wiekowi, a starość nadal pozostaje tabu

W mediach oraz życiu publicznym często można zaobserwować marginalizację problemu starości. Potwierdzają to dane – poczucie jakiejś formy wykluczenia społecznego dotyka aż 68 proc. osób po 60 roku życia[1]. Taka sytuacja może zaskakiwać, ponieważ silver generation będzie stanowić coraz większy odsetek populacji. Według prognoz do 2050 roku nawet 1/3 Polaków będzie miała ponad 65 lat[2]. Wraz ze wzrostem liczby seniorów istotna staje się kwestia zaspokojenia ich potrzeb: konsumenckich, medycznych, a finalnie – również w zakresie opieki nad nimi.  

Miejsce zamieszkania, czy zameldowania? – zawiłości Spisu Powszechnego

Z uwagi na pandemię wirusa Covid-19, do 30 września został wydłużony okres przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego. Tegoroczne badanie należy wykonać samodzielnie poprzez formularz online lub telefonicznie. Brak kontaktu z rachmistrzem i możliwość doprecyzowania pytań powoduje, iż pojawia się wiele niejasności m.in. odnośnie miejsca zamieszkania. Warto więc poznać kilka obowiązujących w tym aspekcie zasad, bowiem wprowadzenie błędnych danych jest obarczone ryzykiem odpowiedzialności prawnej.