Press "Enter" to skip to content

Posts published in “Nauka”

Popularne serwisy informacyjne dostarczają nam wiedzy na temat różnych dziedzin. Każdy bowiem posiada inne zainteresowania. Jedni skupiają się na motoryzacji, inni na sporcie, a jeszcze są zafascynowani światem nauki. Faktycznie, w obliczu wielu nowinek technologicznych, wynalazców i badań naukowych, wiedza z tego zakresu może fascynować, a nawet zaskakiwać. Świat cały czas zmierza do przodu, odkrycia naukowe mogą znacznie zmienić nasze życie, przede wszystkim na lepsze. Wiedza z dziedziny nauki dotyczy zarówno ośrodków naukowych z naszego kraju jak i całego świata.

5 światowych innowacji, które nie powstałyby, gdyby nie pandemia COVID-19

Stare przysłowie mówi, że “potrzeba jest matką wynalazku”. Światowy kryzys zdrowotny boleśnie nas dotknął, przyczynił się jednak do powstania błyskotliwych rozwiązań, które pomagają nam funkcjonować w nowych realiach i zabezpieczyć się przed możliwymi, przyszłymi kryzysami. Przedstawiamy 5 światowych innowacji, które prawdopodobnie pozostaną z nami jeszcze długie lata.

Paliwo alkilatowe – co to takiego?

Benzyny alkilatowe pojawiły się w Skandynawii ponad 30 lat temu. Od tego czasu m.in. w Europie Zachodniej wprowadzono wręcz nakaz stosowania takiego paliwa, szczególnie w parkach miejskich czy innych miejscach użyteczności publicznej. Paliwa alkilatowe dostępne są tam w supermarketach, sklepach ogrodniczych czy na stacjach benzynowych. To zupełne przeciwieństwo tego, co widzimy dziś na polskich stacjach benzynowych, gdzie wciąż popularne jest tankowanie tradycyjnej benzyny do kanistra. 

SMART+ WiFi – najprostsza droga do inteligentnego oświetlenia

W ubiegłym roku drugim najczęściej wybieranym inteligentnym rozwiązaniem w nowych domach w Polsce był system sterowania oświetleniem (64%) – wynika z badania Oferteo.pl. Technologia ta wyprzedziła w rankingu nawet instalacje alarmu czy kamer monitoringu. Systemy inteligentnego oświetlenia umożliwiają sterowanie, przyciemnianie czy personalizację światła za pomocą smartfona lub głosu, a do obsługi tych opartych na technologii WiFi wystarczy domowy router. Na dodatek można sterować nimi z drugiego końca świata.

Może przyjść z fabryki, może spaść z nieba. Szkło – unikatowy materiał

Współcześnie, szkło jest dla nas przezroczyste – dosłownie i w przenośni. Jest niezbędnym elementem każdego okna, tworzy się z niego naczynia i ozdoby, ale nie zawsze było tak wszechobecne. Przez wieki było materiałem luksusowym i trudno dostępnym, a jego produkcja stwarzała wiele trudności.

O błędach systemu edukacji i o tym, jak polską szkołę uczynić lepszą? |Edukontra

O tym, że polski system edukacji potrzebuje zmian, mówi się o tym coraz częściej i odważniej. Polska szkoła wciąż, w dużej mierze, oparta jest na archaicznym modelu z XIX wieku – tzw. „modelu pruskim”. To system zupełnie nieadekwatny do współczesnych potrzeb zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Funkcjonowanie w nim przysparza trudności jednej, jak i drugiej stronie.

WROCŁAW: większe i tańsze możliwości testowania na obecność wirusa SARS-CoV-2

Od początku epidemii do dziś na Dolnym Śląsku potwierdzono ponad trzy tysiące dwieście przypadków zakażenia koronawirusem. Testowane są zarówno osoby z objawami, jak też te, które miały styczność z osobami zakażonymi. Do tej pory niewystarczające były możliwości zlecenia testów prywatnie dla osób indywidualnych. Od poniedziałku, 27 lipca br., prywatne Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA we wrocławskim oddziale Kliniki INVICTA uruchamiają punkt pobrań COVID 19, gdzie każdy może zlecić specjalistyczne badanie molekularne.

Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania toksoplazmozy

AmerLab, spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi badania nad opracowaniem nowej metody wykrywania toksoplazmozy. W porównaniu do obecnie stosowanych standardowych testów serologicznych, nowa metoda ma zapewnić nie tylko większą czułość, ale też umożliwić szybsze wykrywanie zarażenia, co otwiera możliwości skuteczniejszego i mniej obciążającego pacjentów leczenia. To ważna informacja dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, którym toksoplazmoza szczególnie zagraża.

5-krotnie więcej sesji webinarowych, a każdy kolejny dzień to podwojenie kont

Zmiana była tak nagła, że nie wszyscy, którzy od kilku dni korzystają z tego typu rozwiązań czują się w tym pewnie. Dlatego ClickMeeting, polski dostawca rozwiązań webinarowych, przygotował bezpłatną bazę wiedzy z uniwersalnymi materiałami przeznaczonymi dla nauczycieli oraz wszystkich innych osób, które chcą w pełni wykorzystać potencjał nauki i współpracy online.

Historia z chwilą refleksji

Historia z chwilą refleksji Pewna kobieta zapytała starca: „Po ile sprzedajesz jajka?” Stary sprzedawca odpowiedział: „0.50 groszy za jajko, proszę pani” Kobieta rzekła wiec: „wezmę 6 jajek za 2.50 albo odejdę i nie wezmę nic” Stary sprzedawca odpowiedział jej: „Może pani kupić po cenie, jaką sobie pani życzy. To jest…

Umiejętności komunikacyjne dzieci

Jak wspomagać rozwój umiejętności komunikacyjnych u dzieci? Dziecko rozwija swojej zdolności komunikacyjne już od pierwszych dni życia. Dlatego tak ważne jest by od samego początku do niego mówić i stymulować je. Po 2 miesiącu życia pojawia się reakcja na mimikę twarzy dorosłego. Wtedy to najlepszą zabawą jest obserwacja nieustannie zmieniającej…

Spółka spin-off z UW pomoże NCBR monitorować trendy technologiczne

Centrum Rafinacji Informacji na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opracuje rozwiązanie do pozyskiwania i analizowania dużych ilości danych ze źródeł dotyczących światowych i polskich trendów w zakresie badań, rozwoju oraz innowacji. System ma dostarczyć rzetelną i aktualną wiedzę niezbędną do tworzenia nowych programów wsparcia.