Transition Technologies to polska firma, która od ponad 23 lat tworzy autorskie systemy informatyczne oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne dla największych podmiotów z sektora przemysłu, energetyki, gazownictwa, motoryzacji czy medycyny. Firma nieustannie rozszerza też swój dział zajmujący się technologiami mobilnymi. Spółka ma swoja główną siedzibę w Warszawie, ale stawia też mocny akcent na obecność w ośrodkach regionalnych – ma 7 regionalnych biurw: Ostrowie Wielkopolskim, Białymstoku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach oraz Koszalinie,w ramach których ściśle współpracuje z władzami lokalnymi i uczelniami.
Transition Technologies aktywnie wspiera i organizuje inicjatywy edukacyjne w każdym z miast w którym działa, a pracownicy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą z dziećmi, młodzieżą i studentami. Firma bierze udział w wielu już istniejących projektach, mających na celu propagowanie wiedzy o nowych technologiach i programowaniu wśród najmłodszych, jak np. projekt CoderDojo w Białymstoku. TT udostępniając swoją siedzibę na miejsca spotkań wspiera zajęcia merytorycznie. W ramach CoderDojo dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w sobotnie poranki uczą się podstaw programowania, gdzie zaszczepiana jest im pasja do nowoczesnych rozwiązań informatycznych. W październiku 2014 roku 10-letnia podopieczna klubu brała udział w II Europejskim Tygodniu Kodowania w Parlamencie Europejskim, podczas którego pokazała stworzoną przez siebie aplikację językową „+Polish your English+”. Firma wspólnie z uczelniami wyższymi organizuje też zajęcia fakultatywne lub warsztaty praktyczne, jak np. w Lublinie warsztaty „TT – praktycznie” na Politechnice Lubelskiej. Firma została także wyróżniona przez Fundację dla Somalii tytułem „Firmy przyjaznej cudzoziemcom”, który był przyznawany w ramach kampanii „Integracja się opłaca”. Wyróżnienia otrzymały firmy, które wspierały organizacje w aktywizacji cudzoziemców na rynku pracy.
Działalność Transition Technologies została także doceniona przez kapitułę konkursu „Dobroczyńca roku 2015”, w skład której weszli m.in. Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji „Lewiatan”, Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Agata Gorgoń, TVN Biznes i Świat. Firma została nominowana do tytułu w kategorii „Nowe technologie w społecznym zaangażowaniu”, za grupę innowacyjnych aplikacji Seeing Assistant, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności osobom niedowidzącym i niewidomym. Jak podkreśla Sławomir Strugarek, analityk dostępności aplikacji w firmie Transition Technologies – Pomysł na te aplikacje był efektem dostrzeżenia problemów osób niewidomych i słabowidzących, które na co dzień borykają się z niemożnością odczytania chociażby nazw przystanków autobusowych czy rozróżnienia charakterystycznych budynków czy ulic.
Rozwój systemów lokalizacji GPS oraz wzbogacenie systemu iOS firmy Apple o aplikację odczytu ekranu Voice Over w rezultacie sprawiło, że wiele funkcji, które oferują te urządzenia stały się dostępne dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Brakowało jednak kompletnych aplikacji, które w możliwie jak najlepszy sposób wesprze takie osoby. Idea projektu Seeing Assistant została zainicjowana przez same osoby niewidome, które aktywnie uczestniczyły w jej tworzeniu i testowaniu. Na podstawie przeprowadzonych badań, wspieranych przez środki unijne powstały aplikacje Seeing Assistant Move i Home, których dalszy rozwój finansowany jest we własnym zakresie przez Transition Technologies, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Do 13 kwietnia na stronie konkursowej www.dobroczyncaroku.pl można oddawać głosy. Firma, która uzyska najwięcej głosów internautów otrzyma tytuł „Dobroczyńcy roku 2015”. Grupa aplikacji Seeing Assistant otrzymała już liczne prestiżowe wyróżnienia, m.in.: „Innowacyjny projekt – technologie ICT w służbie człowieka” wydawane przez PARP, „Aplikacja bez barier” wydawane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji czy „Świat dotyku i dźwięku”, wydawane przez Fundację Szansa dla Niewidomych.
Transition Technologies cyklicznie przeprowadza także zbiórki pieniężne i żywności dla najbardziej potrzebujących. W grudniu 2014 roku firma przeprowadziła świąteczną zbiórkę darów dla Placówki Opiekuńczo-wychowawczej w Białymstoku. Udało się zebrać 9 pudeł środków czystości i żywności o długim terminie przydatności i słodyczy oraz 6 000 złotych.
Be First to Comment