Press "Enter" to skip to content

Ustawa 1066

Ustawa 1066 opis i prognoza

Ustawa 1066 – czy mamy się czego obawiać?

To co dzieje się ostatnimi czasy na świecie nie jest zbyt pozytywne. Co prawda w wielu krajach na świecie toczone są wojny, ale kiedy jest ona tak blisko naszego terytorium to nie sposób zadawać sobie pytania czy nasze państwo jest w stanie nas obronić.

Mowa oczywiście o Ukrainie czy chociażby Syrii. Zdania Polaków na temat obronności są podzielone, ale jak wiadomo większość liczy na pomoc NATO. Ale już od dawna każdy doskonale wie, że trzeba liczyć na siebie.

Stąd też od czasu niepewnej sytuacji jaka panuje na Ukrainie wydano polecenia, by każde państwo wydawało corocznie minimum na wydatki zbrojne. Według niektórych ekspertów weszliśmy w nową zimną wojnę. Każdy zatem zbroi się jak może i dodatkowo szuka pomocy u swoich sąsiadów.

Co robi sama Polska w tym czasie?

Z pewnością należy nadmienić tu jedną z ustaw, zwaną „bratnią pomocą”, która została przegłosowana w 2014 roku, a zatem za kadencji Bronisława Komorowskiego. Należy przyznać, że będąc typowym obywatelem Polski nie każdy z nas w ogóle słyszał o czymś takich jak Ustawa 1066.

Dlaczego?

Być może warto wspomnieć co zakłada owa ustawa. Zatem na jej mocy funkcjonariusze innych państw mogą aktywnie brać udział w operacjach na terytorium naszego państwa.

Kiedy?

Jak to jest opisane w ustawie „w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego” lub też „porządku”. Ustawa 1066 została w tym czasie oczywiście przegłosowana przez obecny rząd PO, PSL, SLD i Twojego Ruchu. Przeciw byli politycy PiS i SP.

Co to oznacza dla nas, Polaków? Czy mamy się obawiać czy też nie?

Z pewnością dziwny jest fakt, że np. policjanci z innego kraju mogą swobodnie używać wszystkich swoich praw na naszym terytorium. Ale to nie wszystko.

W 2015 roku mogliśmy być świadkami kolejnej umowy – ścisłej współpracy niemiecko-polskiej. Tutaj każdy niemiecki policjant może samodzielnie podejmować działania na terytorium naszego państwa. Współpraca ta dotyczy jednak nie tylko policjantów, ale również służb specjalnych. Warto tu nadmienić, że owe osoby mogą użyć broni palnej na terenie Polski.

Druk nr 1066
Druk nr 1066

Niektórych martwi zapiska, że można jej użyć nie tylko w przypadkach zagrożenia życia. Idąc dalej tym tropem możemy przeczytać, że w razie takiej sytuacji polskie jednostki policji mogą podlegać niemieckiemu zwierzchnictwu. Według wiele osób taka umowa w ogóle nie powinna mieć miejsca.

Z jakiej racji polski policjant ma wykonywać rozkazy na rzecz niemieckiego zwierzchnika?

Reasumując, na terytorium naszego państwa zgodnie z prawem może wejść obce oddziały państw. Po zapoznaniu się z ustawą 1066 zauważamy więc, że funkcjonariusze służb porządkowych innych państw mogą stosować środki przymusu na polskich demonstrantach. Poza tym mogą oni nas aresztować (maks. 48h). Oczywiście wszystko zostało wykonane w „celu zwalczania terroryzmu”.

Właściwie wszystko co możemy przeczytać na temat owej ustawy możemy postrzegać dwojako.

Zatem wielu ludzi ma obawy. Historia już nie raz pokazała, ustawa 1066 i inne podobne umowy współpracy mogą wyglądać podobnie.

Według niektórych źródeł możemy również zauważyć, że taka inicjatywa wyszła od Niemców. Jak wiadomo Unia Europejska to jedność, ale Niemcy chcą cały czas przodować wśród wszystkich państw członkowskich.

Czy zatem dlatego została podpisana owa umowa?

Polscy politycy wykonują oczywiście swoją pracę, przekonując jednocześnie do swoich racji. Mimo wszystko należy pamiętać, że w tym jest także zwykły obywatel.

Zatem dlaczego większości z nas w ogóle nie słyszała o tej ustawie?

Być może politycy mieli podejrzenia, że taki obrót sprawy może nie spodobać się większości Polakom.

Jak sprawa wygląda aktualnie na dzień dzisiejszy?

Władza się zmieniła, więc nie ma w tym nic dziwnego, że tego obecna władza chce to wszystko odkręcić.

Jak już zostało wspomniane PiS było przeciwne ustawie 1066. Na początku 2016 roku w Sejmie już znajduje się projekt owej ustawy. Obecni politycy nie chcą, by na terytorium naszego państwa pojawiały się jednostki innych państw. Jak oceniali politycy PiS-u rządy PO nie miały nawet zaufania do polskich jednostek porządkowych. Patrząc na to wszystko oczami zwykłego obywatela ciężko pojąć o co tak naprawdę chodziło ówczesnym władzom.

W końcu Polska to niemały kraj i mamy przecież odpowiednią ilość policjantów i innych jednostek służb porządkowych czy specjalnych. Z uwagi jednak na fakt, że ustawa 1066 nie była szeroko komentowana w trakcje jej uchwał to większości z nas może wypowiadać się już po jej zatwierdzeniu. Mimo wszystko pod wieloma artykułami dotyczącymi owej ustawy znikomo pozytywnych komentarzy.

Dla większości obywateli Polski takie działania pokazują, że Polska jako państwo nie potrafi sama zadbać o swoje bezpieczeństwo, porządek. W obliczu aktualnych zdarzeń na świecie każdy doskonale widzi, że na początku należy polegać przede wszystkim  na sobie. A Polska przecież nie jest tak małym krajem, który nie potrafi wydać odpowiedniej ilości funkcjonariuszy. Oczywiście ile osób tyle opinii.

Dlatego też każdemu pozostawia się czas do namysłu i wypowiedzenia swojej opinii. Ostateczne pytanie jednak brzmi – czy ustawa 1066 nie działa mimo wszystko na szkodę obywatela i państwa Polskiego?

2013
 –  –
18.01.2013 Projekt wpłynął do Sejmu – druk nr 1066
29.01.2013 Skierowano do I czytania w komisjach
Do Komisji Spraw Wewnętrznych
7.02.2013 I czytanie w komisjach
 –  –
Praca w komisjach po I czytaniu
 –  –
23.10.2013 Sprawozdanie podkomisji Dokument bez numeru druku w formacie pdf
20.11.2013 Sprawozdanie komisji druk nr 1932

Sprawozdawca: Piotr Van der Coghen

Wniosek komisji: załączony projekt ustawy
 –  –
2014
 –  –
8.01.2014 II czytanie na posiedzeniu Sejmu

Nr posiedzenia: 58

Decyzja: niezwłocznie przystąpiono do III czytania
Komentarz: Sejm postanowił przystąpić do głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w całości bez odsyłania wniosku do komisji w celu zaopiniowania
 –  –
10.01.2014 III czytanie na posiedzeniu Sejmu

Nr posiedzenia: 58

Głosowanie: całość projektu ustawy
Wynik: 286 za, 140 przeciw, 1 wstrzymał się (głos. nr 2)
Głosowanie: wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości
Wynik: 138 za, 273 przeciw, 0 wstrzymało się (głos. nr 1)
Decyzja: uchwalono
Tekst ustawy po III czytaniuTekst ustawy po III czytaniu w formacie pdf
 –  –
10.01.2014 Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu
 –  –
30.01.2014 Stanowisko Senatu

Uchwała Senatu druk nr 2096

Wniósł poprawki
Skierowano do: Komisji Spraw Wewnętrznych dnia 31-01-2014
 –  –
Praca w komisjach nad stanowiskiem Senatu
 –  –
5.02.2014 Sprawozdanie komisji druk nr 2103

Sprawozdawca: Piotr Van der Coghen

Wniosek komisji: przyjąć poprawki
 –  –
7.02.2014 Rozpatrywanie na forum Sejmu stanowiska Senatu

Nr posiedzenia: 60

Decyzja: przyjęto poprawki
 –  –
7.02.2014 Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu
 –  –
24.02.2014 Prezydent podpisał ustawę
 –  –

Ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.5 / 5 na podstawie 25 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ustawa 1066

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 5 min
0