Press "Enter" to skip to content

Pytania związane z pracą…

Pytania związane z pracą…

Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy?

kobieta

Specjaliści od lat alarmują, że kobiety na rynku pracy są dyskryminowane. Nie zawsze chodzi tu o doświadczenie czy kwalifikacje. W końcu w większości przypadków kobieta prędzej czy później będzie chciała urodzić dziecko. Firma nie może pozwolić sobie na tak długie zwolnienia.

Doszło do tego, że panie pracują najdłużej jak się da, a po urodzeniu zaraz wracają do pracy. Niekiedy całą swoją pensję przekazują opiekunce, tylko po to, by utrzymać stanowisko. Jest to przykre zjawisko na rynku pracy, ponieważ kobiety niczym nie odstają w kwestii pracy od mężczyzn.

To wszystko się już powoli zmienia. Powstaje coraz więcej fundacji, które wspierają kobiety i przekonują, że warto je zatrudniać. Co więcej, w niektórych firmach powstają nawet mini przedszkola, które mają rozwiązać sprawę z pilnowaniem dziecka. Mimo wszystko kobiety na rynku pracy się nie poddają i co jakiś czas pokazują, że można. Już nie raz mogliśmy usłyszeć jak to kobieta zostają dyrektorem wielkich koncernów. To powinno motywować inne kobiety, że można i że warto dążyć do celu.

Wysyp ogłoszeń sezonowych

Praca sezonowa to głównie wysyp ogłoszeń w okresie wakacyjnym. Jest to szansa wielu uczniów i studentów na dorobienie sobie w tym okresie. Jednak nie tylko Ci mogą się o nią starać.

W sezonie wakacyjnym potrzeba jeszcze więcej osób do pracy, ponieważ na dobre rozwija się branża hotelarska, a nie mogą również grymasić restauratorzy itp. Miejscem pracy są tu zazwyczaj kurorty wakacyjne. Najwięcej ofert pracy sezonowej jest oczywiście nad morzem. Ale nie brakuje także pracy w górach czy na Mazurach. Czym mielibyśmy się zająć? Jest to zazwyczaj sprzedać produktów na bazarkach, gdzie wędrują akurat turyści. To również sprzątanie w hotelach czy restauracjach.

Możemy również znaleźć pracę sezonową dotyczącą robienia kolorowych tatuaży dla najmłodszych. Ofert jest dużo i są one zróżnicowane. Stawki są zazwyczaj zadowalające. Z pewnością nieco wyższe niż poza sezonem. Warto jednak wziąć pod uwagę nocleg. Praca sezonowa to często zarabianie poza miastem. Niekiedy pracodawca oferuje nocleg, a niekiedy musimy go szukać na własną rękę i za niego płacić.

Zapotrzebowanie na opiekunki.

Co roku mogliśmy słyszeć jak mało dzieci rodzi się w Polsce. Zupełnie co innego możemy zauważyć patrząc na ogłoszenie o prace jeśli chodzi o opiekunkę do dziecka.

Tego typu ogłoszenia znajdziemy właściwie zawsze. Co prawda dziś to może być utrudnione ze względu na to, że powstały oddzielne serwisy jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem. Opiekunki są poszukiwane w każdym województwie, w każdym wieku i z różnym wykształceniem. Niekiedy potrzeba pilnować malucha, by nie zrobił sobie nic złego. Czasem opiekunka powinna znać języki obce, by w wolnych godzinach udzielać dodatkowo lekcji w formie zabawy. W jeszcze innych sytuacjach wystarczy odebrać dziecko z przedszkola czy szkoły i podać mu obiad. Wymagania co do opiekunki dla dziecka są naprawdę różne.

Wynika to także z wieku dziecka – niekiedy jest to niemowlę, a czasem dziecko czteroletnie. Zarobki są także zróżnicowane i zależą od wielu aspektów. Jednak opiekunka do dziecka może liczyć na minimum 7-8 złotych na godzinę. Średnio jest to jednak 10 złotych.

Studenci, a praca

Jak powszechnie wiadomo każdy student ma deficyt finansowy. W niektórych sytuacjach ciężko pogodzić jest pracę z nauką. Tym bardziej jeśli studia nie są nauką i zdawaniem egzaminów na ściągach. Praca dla studenta to jednak popularny temat, a i samych ogłoszeń tu nie brakuje.

Pracodawcy chętnie przyjmują studentów, ponieważ wiedzą, że przyjmą oni niemal każdą pracę i to za niewygórowaną stawkę. Często mogą liczyć również na zniżki. Na co może liczyć zatem sam student? Przede wszystkim na pracę fizyczną. Szukając pracy i nie mając znajomości musimy liczyć się z tym, że będziemy pracować jako magazynier czy kasjer w hipermarkecie.

O dużym wynagrodzeniu również nie mamy co marzyć. Najgorsze jest to, że będąc na takich studiach jak chociażby ekonomia i zarządzania czy psychologia nie myślmy, że zmieni się coś, kiedy owe studia skończymy. Wielu studentów po takich studiach zostaje bezrobotnymi i często znajdują pracę zupełnie w nie swoim zawodzie. Dlatego też jeśli już zamierzamy iść na studia wybierajmy mądrze kierunki.

Pracodawca nie zawsze patrzy na dyplom

Studia, studia, studia… To z pewnością słyszymy od swoich rodziców, gdy pytają się nas co chcemy zrobić po zdanej pozytywnie maturze. Z pewnością nie jest to takie trudne jak kilkanaście lat temu, ponieważ powstało wiele płatnych uczelni, a te przyjmują praktycznie każdego kto będzie co miesiąc uiszczał odpowiednią zapłatę. Takie uczelnie mają już swoją opinię również u pracodawców.

dyplom

Dlatego też pracodawca nie zawsze patrzy na dyplom. Doskonale wie, że ukończywszy daną uczelnie nie musimy mieć wiedzy. Płacą przechodziliśmy dalej i tak do ukończenia. Kolejną kwestią jest fakt, że nie zawsze dyplom ma znaczenie, ponieważ dla naszego pracodawcy o wiele bardziej liczy się doświadczenie.

To błędne koło, ponieważ chcąc je zdobyć musimy przecież gdzieś zacząć pracować, kiedy musimy zatem robić to za darmo. Dlatego też będąc na studiach nie zawsze w pełni pochłaniajmy się nauką. Podejmijmy nawet darmowe praktyki tylko po to, by mieć jakiekolwiek choć minimalne doświadczenie. Dyplom i ukończenie studiów to dla niektórych pracodawców jedynie dodatek.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Będąc w osobą w pełni sprawną wyjście rano do sklepu po chleb nie stanowi problemu. Co innego muszą powiedzieć osoby niepełnosprawne, które np. poruszają się na wózku inwalidzkim. Tu od razu warto nadmienić, że niepełnosprawni to nie tylko osoby z powyższego przykładu. Skoro Ci ludzie na co dzień zmagają się z wieloma sytuacjami to co możemy powiedzieć o znalezieniu pracy?

Zdrowemu człowiekowi jest ciężko znaleźć pracę. Mimo wszystko temat został poruszony i co nieco zostało już zmienione. W Urzędach Pracy możemy znaleźć programy, które mają na celu znalezienie pracy dla osób niepełnosprawnych. Pracodawcy mają czerpać z tego tytułu korzyści, dzięki czemu każdy jest zadowolony. Niepełnosprawni na rynku pracy dzięki temu mają o wiele lepiej.

Przeglądając ogłoszenia możemy natknąć się już na tytule, że pracodawca poszukuje tylko i wyłącznie osoby niepełnosprawnej. Będąc pracodawcami musimy wiedzieć, że są to równie wykwalifikowane osoby co osoby w pełni zdrowe. Niekiedy przez swoje ograniczenia posiadają lepsze doświadczenie.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Znalezienie pracy to wielki wyczyn w dzisiejszych czasach. Zaczyna się zazwyczaj od szukania ogłoszeń w Internecie czy prasie. Następnie wysyłamy tam swoje CV z listem motywacyjnym i czekamy na telefon. Telefon, który często jest synonimem rozmowy kwalifikacyjnej.

Na tym etapie zaczyna się prawdziwy stres – w końcu musimy dobrze się zaprezentować. Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Po pierwsze – bądźmy na czas. To niemal podstawa. Każda osoba, szczególnie zajęci dyrektorzy cenią sobie spotkania o wyznaczonej godzinie. Co więcej, warto być nawet kilka minut wcześniej. Po drugie – ubiór. To wiele o nas świadczy.

Bluza i jeansy to zły wybór. Chcąc pracować w biurze kobiety powinny zadbać o swoje paznokcie, fryzurę. Z resztą to samo tyczy się również mężczyzn. Swoją osobą mamy przecież reprezentować imię firmy. Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. To co mamy mówić i jak się zachowywać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ciężko jest się wyuczyć. Warto być z pewnością zapamiętanym, ale nie wyśmianym.

Wykształcenie kontra doświadczenie zawodowe

Będąc w szkole średniej, jeszcze przed maturą już myślimy o tym na jaką wyższą uczelnie chcemy się dostać. Wykształcenie nadal dla wielu osób jest niezwykle ważne. Starsze pokolenie nie wyobraża sobie, by nie iść dalej na studia i nie zdobyć odpowiedniego wykształcenia.

Faktycznie w CV kluczowe miejsce ma właśnie wykształcenie, ale również i doświadczenie zawodowe. Brniemy więc przez co najmniej pięć lat studiów, by potem dowiedzieć się, że nikt nas nie chce zatrudnić. Wykształcenie to nie wszystko. Równie ważne, jak nie ważniejsze jest doświadczenie zawodowe. Właściwie pytając wielu pracodawców dla nich ważniejsze jest właśnie doświadczenie.

Z tego wynika, że będąc nawet na studiach warto inwestować w nawet darmowe staże, tylko po to, by zdobywać doświadczenie. Książki i czysta teoria to nie wszystko. To pokazuje każda praca. Studia w dzisiejszych czasach nie są najważniejsze. Dlatego nie warto za wszelką cenę ubiegać się o miejsce na uczelni. W większości ogłoszeniach możemy zauważyć, że wykształcenie ma drugorzędne znaczenie.

Magister to za mało…

Dostając się na wymarzone studia większości z nas wie, że ukończenie ich na stopniu licencjata w ogóle nie ma opcji. Licencjat nie zawsze jest nam w stanie pomóc podczas szukania pracy. Stąd też większości studentów wie, że ich nauka będzie kontynuowana co najmniej do stopnia magistra.

Dzięki temu możemy liczyć na wyższe wykształcenie, a co za tym idzie – wyższe wynagrodzenie. Warto jednak zauważyć, że tytuł magistra nie zawsze wystarcza. Oczywiście wszystko zależne jest od tego jako kto zamierzamy pracować. Biorąc pod uwagę służbę zdrowia warto kontynuować naukę dalej. Im wyższy stopień tym większe zarobki. Cennik usług samych konsultacji jest wtedy zróżnicowany.

Zwykły lekarz prosi o wiele mniej za wizytę niżeli profesor. Biorąc pod uwagę inne zajęcia również sami pracodawcy wiedzą, że magister nie ma tu żadnego znaczenia. Tym bardziej w czasach, w którym istnieje tak dużo płatnych wyższych szkół. W tym przypadku zdobycie licencjata to właściwie nic trudnego, gorzej z wiedzą nawet tą teoretyczną…

Praca przez agencje

Znalezienie pracy w dzisiejszych czasach nie należy do najłatwiejszych. Nie mając jakichkolwiek znajomości możemy zapomnieć o większości stanowiskach. Wyjątkiem mogą być specjalistyczne posady, w których nie da się tuszować swoją niewiedzą. Posiadając jednak średnie wykształcenie możemy mieć problemy.

Będąc zmuszonym do zarobienia chociażby na chleb zgłaszamy się do agencji pracy, która zazwyczaj bardzo szybko znajdzie dla nas ciekawe ogłoszenia pracy. Nie nastawiajmy się na dobre posady. W agencjach pracy możemy liczyć najczęściej na pracę typu kasjer, pakowacz, itp.

Najgorzej wyglądają tu zarobki. Agencja pracy to pośrednik, który również na nas zarabia. A przez to nie dostajemy na czysto tyle ile byśmy dostali, gdyby zatrudnił nas od razu pracodawca. Wynagrodzenia są zazwyczaj bardzo niskie, a przez to nawet śmieszne. Agencja pracy to z pewnością dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy ucieszą się każdą gotówką. W przypadku osób starszych, którzy mają już swoje rodziny na utrzymaniu może być już ciężko.

Be First to Comment

Dodaj komentarz


Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Pytania związane z pracą…

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 8 min
0