Jeśli w naszym związku już nic się nie układa i nie jest to tylko kryzys przejściowy, to czas pomyśleć o rozwodzie. Jest to jedyna szansa, by zostawić przeszłość za sobą i rozpocząć nowy etap życia bez byłego męża czy żony. Na czym polega rozwód bez orzekania o winie? Co zrobić, by go przeprowadzić bez stresu i na jak najlepszych warunkach? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Dlaczego się rozwodzimy?
Są dwie główne przyczyny rozwodów. Pierwszą są zdrady, których druga storna nie jest w stanie ani zaakceptować, ani tym bardziej wybaczyć. Druga, bardziej popularna to złe dopasowanie. Niezgodność charakterów widoczna jest przeważnie od samego początku, ale na ślub decydujemy się pod wpływem impulsu i mamy nadzieje, że wszystko się ułoży. Niestety bardzo często nic takiego się nie dzieje, a my z każdym rokiem oddalamy się od siebie coraz bardziej. Narastająca frustracja sprawia, że podejmujemy decyzję o rozstaniu.
Załatwienie wszystkich formalności jest bardzo ważne, bo pozwala trwale uwolnić się od współpartnera i rozpocząć nowy etap życia. Zdecydowanie najszybszą opcją jest wybór rozwodu bez orzekania o winie. Na czym polega taki proces i jak się do niego przygotować?
Czym jest rozwód bez orzekania o winie i jak wygląda w praktyce?
Jedynym sposobem uzyskania rozwodu jest rozprawa w sądzie okręgowym. Złożenie pozwu skutkuje wyznaczeniem terminu rozprawy, na której obie strony przedstawiają swoje oczekiwania. Każdy rozwód wymaga ustalenia wielu detali, które są szczególnie istotne w sytuacji, gdy małżonkowie mają dzieci. Sprawy związane z alimentami, kontaktem z dziećmi czy władzą rodzicielską są więc kluczowe i zgodność obojga partnerów w tej kwestii jest w stanie mocno przyspieszyć cały proces rozwodowy.
Każdy rozwód to osobna historia, która może zakończyć się przed sądem bardzo szybko, lub przeciągać się całymi miesiącami. Zdecydowanie najszybciej przebiega on w sytuacji, gdy współmałżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie. To najłagodniejsza forma formalnego rozstania, która przeważnie kończy się po 2 rozprawach. Ma tę zaletę, że w trakcie procesu nie są wyciągane na światło dzienne prywatne i często bardzo intymne historie, które mają na celu obarczenia winą rozpadu związku swojego współpartnera.
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty
Wiele osób decydując się na rozwód, ma świadomość, że ich drogi rozeszły się bez niczyjej winy. Niezgodność charakterów to coś, czego praktycznie nie da się zmienić. W takiej sytuacji decyzja o braku winnego jest najlepszym rozwiązaniem. Proces jest mniej stresogenny i bardzo prawdopodobne, że w trakcie rozprawy nie będą słuchani świadkowie. W przypadku, gdy decydujemy się na inną drogę i chcemy dowieść, że to współmałżonek odpowiedzialny jest za rozpad małżeństwa, częstą praktyką są przesłuchania rodziny i znajomych.
Czy rozwód bez orzekania o winie oznacza brak alimentów? Niekoniecznie, ale sprawa nie jest prosta. Decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie mocno ogranicza możliwość uzyskania alimentów. Można się o nie starać wyłącznie w sytuacji, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji materialnej. Oznacza to tylko tyle, że taki rodzaj rozwodu bardzo rzadko skutkuje zasądzeniem alimentów.
Dowiedz się więcej z bloga na stronie Kancelaria Radcy prawnego Lucyna Szabelska
Be First to Comment