Press "Enter" to skip to content

Poznaj swoje prawa!

Poznaj swoje prawa!

Prawo to jedna z tych dziedzin naszego życia, w której mało kto się wyznaje. Nie będąc karanym, żyjąc niemal normalnie jak większości uważamy, że znajomość prawa jest zbędna. To jednak błędne myślenie. Nasze codziennie czynności pokazują nam, że warto je znać.

Oczywiście jest niemal pewnym, że nie wkujemy wszystkich ustaw, paragrafów. Tego po prostu nie da się zrobić. Jest wiele gałęzi prawa – prawo karne, prawo konsumencie, prawo pracy, itd. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyśmy mieli świadomość tego, że przysługują nam jakiekolwiek prawa. A to, że je mamy i warto z nich korzystać jest coraz bardziej nagłaśniane. Mimo wszystko nie tak jakbyśmy tego chcieli.

Z pewnością tutaj pilnują tego odpowiednie firmy, ludzie. Codziennie popełnia się wiele przestępstw. Jedne mają niewielką skalę, drugie już tak. Prawa przysługują nie tylko dorosłym. Coraz częściej mówi się o prawach dzieci, prawach zwierząt. W pierwszym przypadku wchodząc często do przedszkola czy do szkoły możemy zauważyć wielkie plakaty, na którym wypisane są nie tylko obowiązki ucznia, ale również jego prawa.

W życiu dorosłych najczęściej dotyczy nas prawo praco – w końcu każdy z nas pracuje, a także prawo konsumencie. W dobie komputerów słyszymy także o prawach autorskich. Można by tak było wymieniać godzinami.

Celem nie jest procesowanie się z każdym. Chodzi jedynie o to, aby przestrzegać owego prawa i nie wychodzić zbytnio poza jego granice. Nieznajomość prawa szkodzi – i to jest prawda, o której dowiaduje się coraz więcej osób. Poznanie swoich praw nie jest trudne – wystarczy wejść do Internetu i wpisać interesującą nas frazę czy też opisać swój problem. Niekiedy adwokaci służą radą poprzez kontakt online.

Warto tu dodać, że niektórzy z nas mogą łamać prawo nie mając o tym najmniejszego pojęcia. Niestety niektórzy tylko czyhają na to jak podwinie się nam noga. Prawa na pamięć nie musimy znać – od tego są specjaliści. Warto jednak mieć jakiekolwiek pojęcie, by nie narobić sobie problemów lub też otrzymać to co jest nam należne.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.4 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj swoje prawa!

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0