Press "Enter" to skip to content

Prawo pracy

Prawo pracy

Mało kto z nas lubi swoją pracę. Mimo tego codziennie od poniedziałku do piątku przez osiem godzin musimy tu spędzić swój czas. Z uwagi na fakt, że jest to dużo czasu, często pracujemy w grupie, a także wynikają tu różne sytuacje warto znać swoje prawa. Praca bowiem to nie tylko obowiązki.

Każdy pracownik ma także swoje prawa, które niestety często są łamane. Nie bez powodu w większości przypadkach mówi się tylko o obowiązkach pracowników, a o jego prawach praktycznie w ogóle. A przecież istnieje Prawo Pracy. Co więcej są specjaliści, którzy wyznają się tylko w tej gałęzi prawa i są w stanie nam pomóc.

Dla przeciętnego człowieka czytanie ustaw i podobnych artykułów może być zbyt trudne. Ale przecież nie musimy się na tym znać. W razie problemów możemy skorzystać z wielu ciekawych artykułów na ten temat.

Tematów jest mnóstwo. Ten najpopularniejszy to oczywiści mobbing. Takie sprawy często trafiają do sądów i trwają niestety latami. Ale warto podejmować się takim wyzwaniom, by pokazać, że każdemu z nas przysługują prawa. Kolejną ważną kwestią są zwolnienia, urlopy. Często po otrzymaniu wypowiedzenia zastanawiamy się czy przysługuje nam odprawa? Niekiedy nawet nie mamy takiej wiedzy i tracimy te pieniądze.

Tymczasem warto się tym zainteresować.

Ważna jest także kwestia samej odprawy – ile powinna trwać?

Najwięcej problemów w kwestii urlopów mają oczywiście młode mamy, które po przyjściu do pracy otrzymują w krótkim czasie zwolnienie. Kolejną bardzo ważną kwestią dla niemal każdego pracownika są składki ZUS. Niestety zdarza się niektórym pracodawcom, w szczególności tym, którzy nie zatrudniają zbyt dużej ilości pracowników, że nie płaca ich w terminie. Ważne są także sprawy związane z podpisaniem umowy.

Zatem jak widać tych tematów jest naprawdę mnóstwo. Często będąc w roli pracownika uważamy, że tylko od nas można wymagać.

I tu jesteśmy w błędzie, ponieważ to powinno iść w dwie strony – również od pracodawcy. Nie zapominajmy także, że oczywiście sam pracodawca może odwołać się do Prawa Pracy.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.4 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prawo pracy

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0