W ubiegłym roku drugim najczęściej wybieranym inteligentnym rozwiązaniem w nowych domach w Polsce był system sterowania oświetleniem (64%) – wynika z badania Oferteo.pl. Technologia ta wyprzedziła w rankingu nawet instalacje alarmu czy kamer monitoringu. Systemy inteligentnego oświetlenia umożliwiają sterowanie, przyciemnianie czy personalizację światła za pomocą smartfona lub głosu, a do obsługi tych opartych na technologii WiFi wystarczy domowy router. Na dodatek można sterować nimi z drugiego końca świata.
Start w SMART
Instalacja i obsługa inteligentnego oświetlenia w domu nie musi być skomplikowana. Dużą zaletą produktów oświetleniowych SMART w technologii WiFi w stosunku do poprzednich inteligentnych systemów (np. Bluetooth czy ZigBee) jest to, że do ich obsługi nie potrzeba już dodatkowej bramki do integracji źródeł światła. Wystarczy użyć własnego routera.
Rozwiązanie oświetleniowe SMART+ WiFi to najprostsza droga do inteligentnego oświetlenia. Na start potrzebujemy jedynie lampy lub oprawy WiFi, routera, który większość mieszkań już posiada oraz smartphona z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną. Taki zestaw daje nam praktycznie nieograniczone możliwości, a aplikacja umożliwia szybką konfigurację i sterowanie szeroką gamą funkcji w niezwykle prosty oraz intuicyjny sposób – mówi dr inż. Andrzej Wiśniewski ekspert LEDVANCE. Dodatkową przewagą systemów inteligentnego oświetlenia w standardzie WiFi jest krótki czas odpowiedzi, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania – dodaje.
Co potrafi LEDVANCE SMART+ WiFi?
Jak można się spodziewać aplikacja LEDVANCE SMART+ WiFi może służyć do sterowania prostymi funkcjami, np. ściemnianiem, regulacją temperatury barwowej światła i barwy światła, jednak ten intuicyjny system potrafi dużo więcej. Aplikacja umożliwia na przykład tworzenie w prosty sposób złożonych scenariuszy oświetleniowych, a co za tym idzie szybką zmianę nastroju w pomieszczeniu, w zależności od okazji. Inną funkcją są zautomatyzowane sekwencje świetlne, które wspierają ludzkie biorytmy. Oświetlenie powoli staje się coraz jaśniejsze o poranku (funkcja rozjaśniania) – a w porze zasypiania natężenie oświetlenia stopniowo maleje (ściemnianie). Odpowiednie czasy mogą być określone przez użytkownika i powtarzane przez dowolną liczbę dni. System może również reagować na aktualne komunikaty pogodowe: automatycznie wyłączając światło podczas silnego nasłonecznienia i włączając je natychmiast po zachodzie słońca. Zdalny system sterowania oświetleniem SMART+ WIFI daje również możliwość sterowania światłem podczas wakacyjnego wypoczynku lub podroży służbowej, aby symulować fizyczną obecność w domu, co minimalizuje ryzyko potencjalnej kradzieży. Co więcej, zewnętrzne naświetlacze wyposażone mogą być również w kamery, dzięki temu zapewniamy sobie dodatkowe bezpieczeństwo i nadzorujemy nasz dom z każdego miejsca na świecie poprzez WiFi.
Nieograniczone możliwości dzięki szerokiej gamie produktów
Esencja koncepcji smart to nie tylko najnowsze rozwiązania technologiczne, ale również efekt wizualny. Warto wiedzieć, że inteligentne systemy oświetleniowe dostosować można nie tylko do stylu życia użytkowników, ale także do wystroju wnętrza, dzięki szerokiej gamie produktów – lamp i opraw ściennych o różnej stylistyce oraz tych, do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. System SMART+ WiFi stwarza możliwość podłączenia do 250 produktów, a około 50 z nich można sterować równocześnie.
Innowacyjność warto dopełnić nietuzinkowymi lampami i obudowami, dlatego w swojej ofercie mamy liczne zarówno sufitowe oprawy o nietuzinkowym i cylindrycznym kształcie, jak i bardziej klasyczne, ponadczasowe projekty o purystycznym wyglądzie. Wielbicielom lamp w klasycznym wydaniu spodoba się zapewne oświetlenie smart przypominające tradycyjne żarówki w stylu vintage. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie elastycznego paska LED o neonowym wyglądzie, który nada światłu dokładnie taki kształt, jaki sobie wymyślimy. Nie brak też wielobarwnych wersji produktów do użytku zewnętrznego, które stworzą niezwykły klimat w ogrodzie. Wszystko zależy jedynie od preferencji użytkownika – dodaje dr inż. Andrzej Wiśniewski.
Be First to Comment