Polska Platforma Medyczna to unikalne miejsce w polskim internecie, które skupia w sobie dorobek naukowy tworzących je uniwersytetów medycznych i instytutu medycyny pracy. Teraz okazuje się, że PPM stwarza możliwości do współpracy międzynarodowej.
Z zestawienia za pierwsze półrocze 2021 r. wynika, że naukowy publikujący swoje prace w PPM najchętniej współpracowali przy tworzeniu swoich publikacji naukowych z następującymi instytucjami międzynarodowymi:
1) University of London (89 publikacji)
2) Harvard University (75 publikacji)
3) Assistance Publique – Hôpitaux de Paris (68 publikacji)
4) Free University of Berlin (64 publikacje)
5) Charity Medical University of Berlin (64 publikacje)
6) Univeristy of Copenhagen (61 publikacji).
(dane zostały opracowane na podstawie międzynarodowej bazy bibliograficzno-abstraktowej Web of Science Core Collection).
Obecnie w Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. To dane i informacje o prawie 300 tys. różnych publikacji (łącznie z doktoratami), ale też o 2,5 tys. projektach badawczych, czy 650 patentach. Przy wsparciu sztucznej inteligencji można przeszukać bazę ekspertów z blisko 9 tys. nazwisk.
Dostęp do platformy PPM jest bezpłatny. Adres: www.ppm.edu.pl.
Publikowane artykuły są w standardzie WCAG (dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). Założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.
PPM jest projektem partnerskim realizowany w siedmiu uniwersytetach medycznych
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – lider projektu,
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
oraz w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: Cel szczegółowy 4: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Działanie 2.3: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.1: cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. Wartość projektu: 37 279 341,60 zł. Wkład Funduszy Europejskich: 31 549 506,79 zł.
Be First to Comment