Press "Enter" to skip to content

Umiejętności komunikacyjne dzieci

Jak wspomagać rozwój umiejętności komunikacyjnych u dzieci?

Dziecko rozwija swojej zdolności komunikacyjne już od pierwszych dni życia. Dlatego tak ważne jest by od samego początku do niego mówić i stymulować je.

Po 2 miesiącu życia pojawia się reakcja na mimikę twarzy dorosłego. Wtedy to najlepszą zabawą jest obserwacja nieustannie zmieniającej się mimiki mamy czy też taty.

2-3 miesiące to okres w którym dziecko zaczną głużyć. W ten sposób ćwicz swojej narządy mowy.

Już koło roku, dziecko kojarzy nazwy z dźwiękami np. że samochód to ijo ijo, woda to pla pla, a jedzenie to am am. Dwulatek powinien już mówić i rozumieć 50-100 słów.

Warto dodać, że rozwój ruchowy jest ściśle związany w rozwojem mowy. Dlatego tak ważne jest stymulowanie rozwoju mowy poprzez zabawy paluszkowe czy też lepienie z plasteliny. Zajęcia usprawniające manualność rąk mają duży wpływ na zdolność i komunikacyjne dzieci.

Nie należy mówić do dziecka w 3 osobie tylko w 2! Np. Umyj ręce. A nie: Teraz Jaś pójdzie umyć ręce.

O sobie mówimy w 1 osobie. Jest to bardzo ważne. W nauce mowy bardzo ważne jest kontakt wzrokowy. To właśnie on ma tam duże znaczenie gdy uczymy dziecko podstaw komunikacji. Dlatego najpierw nauczymy dziecko naśladowania ruchów ciała, a dopiero potem naśladowania tego co mówimy. Ta kolejność jest bardzo istotna.

Gdy bawimy się z dzieckiem należy usiąść na przeciwko siebie. W ten sposób uczymy nasze dziecko kontaktu wzrokowego, a co za tym idzie podstaw komunikacji. Oprócz kontaktu wzrokowego w zabawie istotna jest naprzemienność. Raz robi coś dziecko, raz my. Jest to doskonały wstęp do nauki mówienia. Bo przecież dialog też jest naprzemienny.

Aby poszerzać słownictwo naszego dziecka warto poświęcić czas na wspólne czytanie. Podczas czytania wskazywać palcem różne przedmioty i zadawać pytania do obrazka czy też zdjęcia.

Aby otworzyć dziecko na mówienie bardzo ważne jest w pierwszej kolejności opowiedzieć coś o sobie, a dopiero potem oczekiwać tego od dziecka. Dzieci najczęściej opowiadają przed snem, jak jesteśmy z nimi sam na sam. Warto wtedy dać im się wypowiedzieć.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Umiejętności komunikacyjne dzieci

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0