Press "Enter" to skip to content

Jak wybrać kartę kredytową? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Karta kredytowa to produkt, który umożliwia łatwe oraz bezproblemowe pożyczanie pieniędzy od banku. Jak działa taki instrument płatniczy i co warto wiedzieć przed jego wyborem? Oto najważniejsze aspekty, o których trzeba pamiętać przy ubieganiu się o wydanie karty kredytowej.

Karta kredytowa – co to jest i jak działa?

Karta kredytowa to instrument płatniczy, który pozwala na realizację transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych oraz internecie. Przy jej pomocy można też bez problemu pobierać pieniądze z bankomatów. Innymi słowy – za sprawą karty kredytowej da się realizować wszystkie czynności, na które pozwalają zwykłe produkty płatnicze lub debetowe.

Co więc wyróżnia kartę kredytową na tle innych plastików? Przede wszystkim to, że jest podpięta do konta o charakterze kredytowym, a nie do klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR-u). Tym samym transakcje dokonywane za jej pomocą nie są realizowane ze środków własnych, tylko pożyczonych od banku.

Jedną z najważniejszych informacji na temat karty kredytowej jest też to, że korzystanie z jej możliwości jest w pewnym sensie ograniczone. Przy otwieraniu tego typu produktu bank określa limit kredytowy, czyli maksymalną kwotę, na jaką klient jest w stanie zadłużyć poprzez użytkowanie plastiku.

Kiedy limit zostanie wyczerpany, to kartą nie da się już płacić. Jednak po dokonaniu zwrotu pożyczonych pieniędzy limit ulega odnowieniu. Dzięki temu konsument jest w stanie regularnie pozyskiwać środki bez konieczności ubiegania się o przyznanie kolejnych produktów bankowych.

Jak znaleźć korzystną kartę kredytową?

Karty kredytowe są na tyle popularne, że można bez większego problemu znaleźć je w ofercie większości banków. Jednak każdy z nich proponuje nieco inne warunki współpracy, a więc wybór atrakcyjnego plastiku nie zawsze jest prosty.

Aby ułatwić sobie analizę ofert, warto zajrzeć do rankingu kart kredytowych, który znajduje się na stronie internetowej pod adresem: https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Porównywarka na SMART Bankier.pl zawiera aktualne propozycje wielu różnych banków, dzięki czemu nie trzeba samemu szukać ich na stronach poszczególnych instytucji.

Takie rozwiązanie pozwala dobrze zorientować się w bieżącej sytuacji rynkowej, a także daje dostęp do korzystnych propozycji mniej znanych banków, które mogą zostać przegapione podczas samodzielnej analizy ofert. Takie nieintencjonalnie pominięcie często wiąże się ze stratą szansy na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania.

Świadomy wybór karty kredytowej – 6 kwestii, które trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji

Aby wybór karty kredytowej był w pełni świadomy, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o współpracy z danym bankiem. W przypadku tego produktu istnieje 6 kwestii, którym warto przyjrzeć się szczególnie dobrze. O jakich aspektach mowa?

Wysokość opłat za utrzymanie karty kredytowej

Do czynników wpływających na atrakcyjność karty kredytowej należy zaliczyć m.in. koszty związane z jej utrzymaniem. Instytucje finansowe z reguły nie pobierają żadnych opłat za wydanie plastiku, ale za korzystanie z niego już tak.

Takie stawki zazwyczaj wynoszą od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie – w zależności od banku. Nie są to więc duże kwoty, ale jednak stanowią jakiś wydatek. Z tego względu warto sprawdzić, która instytucja proponuje najmniejsze obciążenie.

Zasady zwalniania z kosztów użytkowania karty

Podczas analizy kosztów utrzymania karty wypada od razu zwrócić uwagę na zasady zwalniania z tych opłat. Banki na ogół odciążają klientów ze składek za używanie plastiku, jeśli w okresie rozliczeniowym wykonają oni transakcje na łączną kwotę przekraczającą pewną, ustaloną wartość. Zatem podczas wybierania karty kredytowej warto sprawdzić, o jakiej sumie mowa w przypadku danego banku.

Wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania karty

Jeden z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej, stanowi wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) produktu. Jest to procentowy wskaźnik informujący o całkowitym koszcie zapożyczenia w skali roku.

Wartość RRSO ma ogromne znaczenie dla konsumentów, ponieważ decyduje o wysokości odsetek naliczanych od pożyczonej kwoty. W przypadku kart kredytowych RRSO wynosi zwykle od 20 do 30%, a więc znacznie więcej niż przy innych zobowiązaniach finansowych, które proponują banki.

Długość okresu bezodsetkowego

Uzyskanie karty kredytowej wiąże się ze zgodą na relatywnie wysokie RRSO, ale nie oznacza to, że trzeba będzie płacić ogromne odsetki. Wszystko dlatego, że w przypadku tego produktu funkcjonuje coś takiego jak okres bezodsetkowy.

Jest to przedział czasu, w ramach którego należy zwrócić pożyczone pieniądze, aby nie została doliczona żadna nadpłata. Z reguły taki okres rozliczeniowy trwa około dwóch miesięcy, a więc można na spokojnie wyrobić się ze spłatą zadłużenia, zanim pojawi się wizja wysokich odsetek.

Przy analizie bankowych ofert warto dokładnie przyjrzeć się okresom bezodsetkowym i wybrać propozycję z odpowiednio długim terminem realizacji zwrotu. Im większa będzie ilość dni na oddanie środków, tym łatwiejsze stanie się zarządzanie budżetem domowym.

Wysokość limitu kredytowego na karcie

Przed podjęciem współpracy z bankiem należy zorientować się również, jaki jest maksymalny i minimalny wymagany limit kredytowy. Takie informacje mają znaczenie, ponieważ decydują o tym, ile pieniędzy można pożyczyć poprzez dokonywanie płatności kartą.

Bonusy, premie i inne dodatki za aktywne korzystanie z karty kredytowej

Aby zachęcić klientów do zamówienia karty kredytowej, banki często proponują im bonusy za aktywne korzystanie z plastiku. Mogą mieć one formę finansowych premii, zwrotów z zakupów czy bonów do wybranych sklepów.

Takie dodatki nie powinny determinować wyboru karty, ale warto zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza jeśli pozostałe parametry ofert są bardzo podobne w propozycjach wszystkich placówek.

Be First to Comment

Dodaj komentarz


Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Jak wybrać kartę kredytową? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 4 min
0