Press "Enter" to skip to content

Konsolidacja kredytów – na czym polega?

Czasami warunki kredytów lub sytuacja finansowa klienta zmieniają się w trakcie spłacania zadłużenia. Wtedy jednym z ratunków staje się konsolidacja środków. Czym ona jest, jak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę i na co zwrócić uwagę?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

O kredytach hipotecznych i gotówkowych mówi się całkiem sporo, dlatego nikt nie ma wątpliwości, czym one są. Zupełni inny typ usługi stanowi kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu innych świadczeń w jedno. Może mieć dwie formy – samodzielnego zespojenia pożyczek oraz scalenia zadłużeń wraz z dodatkowym zastrzykiem gotówki.

W wyniku konsolidacji klient, zamiast spłacać z osobna kilka rat miesięcznie, uiszcza tylko jeden rachunek. Połączona rata jest niższa niż suma wszystkich dotychczasowych, co też wydłuża okres zobowiązania. To sposób na zmniejszenie comiesięcznych wydatków. Proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego wygląda podobnie do innych pożyczek – trzeba złożyć wniosek i wykazywać zdolność kredytową.

Najczęściej banki pozwalają na konsolidowanie jedynie produktów pochodzących z instytucji finansowych, czyli kredytów i pożyczek (hipotecznych, gotówkowych itd.). Rzadziej spotyka się oferty uwzględniające również zadłużenia pozabankowe od firm udzielających chwilówek. Osobom, które je zaciągnęły, trudniej jest zdobyć świadczenie konsolidacyjne.

Czasami wraz z kredytem konsolidacyjnym otrzymuje się jeszcze określoną sumę gotówki. Można ją przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, bez konieczności przedstawiania go pracownikom banku. Wysokość kwoty zależy w dużej mierze od zdolności kredytowej wnioskującego. Oznacza to też, że taka opcja nie zawsze jest wykonalna.

Ranking kredytów konsolidacyjnych – gdzie go znaleźć?

Kredyty łatwo skonsolidujesz, korzystając z oferty Bankier SMART. To nowoczesne narzędzie, które powstało po to, aby prezentować użytkownikom najlepsze opcje spajania zadłużeń, jakie są dostępne na rynku. Na stronie internetowej znajduje się stworzony przez analityków ranking, który szereguje je, wyodrębniając ich kluczowe cechy.

Na szczycie zestawienia można obejrzeć kilka propozycji sponsorowanych, a tuż pod nimi znajdują się te ułożone w kolejności przez system. Aby dopasować je do swoich potrzeb, powinno się skorzystać z kalkulatora w górnej części witryny. Wprowadza się do niego sumę wszystkich zadłużeń do spłaty i czas, w jakim chciałoby się zakończyć pożyczkę.

Na podstawie tych informacji przy każdej ofercie w rankingu pojawia się całkowita kwota do spłaty i wysokość raty miesięcznej po uwzględnieniu obowiązującego RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który pomaga oszacować realny koszt kredytu w danym roku. Uwzględnia m.in. oprocentowanie i prowizję.

Bankier SMART to nie tylko zestawienie kredytów konsolidacyjnych, ale także wielu innych usług bankowych. W różnych zakładkach można znaleźć mnóstwo merytorycznej wiedzy na tematy związane z finansami, które pozwalają kształtować wiedzę ekonomiczną i ułatwiają podejmowanie wielu decyzji dotyczących finansów osobistych.

Pod rankingiem kredytów konsolidacyjnych mieszczą się odpowiedzi na pytania o tę tematykę, w tym m.in.:

  • Kredyt konsolidacyjny – ile zobowiązań mogę połączyć?
  • Jak działa mechanizm kredytu konsolidacyjnego?
  • Czy kredyt konsolidacyjny to sposób na przekredytowanie?
  • Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

To idealne miejsce na poszukiwanie informacji przez osoby zastanawiające się nad połączeniem zobowiązań w jedno. Znajdą tam treści na temat niezbędnych do tego dokumentów czy oczekiwania na decyzję banku.

Po co konsolidować swoje kredyty?

Kredyty konsoliduje się z różnych powodów. Jednym z nich jest spodziewane osłabienie sytuacji finansowej klienta. Kiedy dana osoba wie, że za jakiś czas czekają ją znacznie większe wydatki niż dotychczas, może ubiegać się o połączenie zobowiązań i obniżenie kosztów zadłużeniowych.

Spodziewane wydatki mogą wynikać m.in. z powiększenia rodziny czy wykonywania remontu. Zarówno wyprawka dla malucha, jak i zakup materiałów budowlanych znacznie obciążają domowy budżet i utrudniają łatwą spłatę kilku kredytów jednocześnie.

Konsolidacja niekiedy wynika też z wygody. Kiedy ma się wiele zobowiązań, trzeba pamiętać o każdej racie z osobna, poświęcać czas na wykonanie przelewów, a na dodatek rozróżniać kolejne terminy spłat. Połączenie wszystkich rachunków w jeden wiąże się ze wspólną datą uiszczania opłat i pozwala zaoszczędzić chwile spędzane na wykonywaniu transakcji. Poza tym ustala się nowy deadline rachunku z bankiem, który najbardziej odpowiada kredytobiorcy np. ze względu na czas pozyskiwania wypłaty.

Co ważne, konsolidacja nie pomaga w problemach finansowych, ponieważ można ją otrzymać jedynie wtedy, kiedy dysponuje się zdolnością kredytową. Nie sprawdzi się zatem jako ratunek, gdy nie ma się już wystarczających środków na spłatę zadłużeń. Trzeba ubiegać się o nią odpowiednio wcześniej. A jak to zrobić?

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, najpierw trzeba znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, biorąc pod uwagę przede wszystkim RRSO. Najlepiej zrobić to za pomocą rankingu Bankier SMART, aby mieć pewność, że nie pomija się żadnych ciekawych propozycji z rynku.

Proces wnioskowania da się rozpocząć przez kliknięcie przycisku „Dalej” przy wybranej opcji i przejście do formularza kontaktowego online. Drugi sposób to udanie się do oddziału wybranego banku w dowolnym mieście. Do konsolidacji potrzebne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie kredytów lub pożyczek, które chce się połączyć.

Należy również potwierdzić swoją tożsamość paszportem lub dowodem osobistym. Następnie dokumentuje się zdolność kredytową, czyli przedstawia wszelkie papiery dotyczące swoich przychodów i comiesięcznych wydatków. O wykaz formalności najlepiej poprosić konkretny bank, ponieważ każdy ma własne wymagania.

Po dopełnieniu wszystkich formalności trzeba już tylko czekać na rozpatrzenie wniosku przez placówkę. Warto rozważyć tę opcję, gdy chce się zaprowadzić większy porządek w swoich finansach lub uniknąć kłopotów ekonomicznych w przyszłości.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Konsolidacja kredytów – na czym polega?

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 4 min
0