Press "Enter" to skip to content

Jak zwalczyć łupież? 3 sprawdzone sposoby

Łupież jest jedną z najczęstszych dolegliwości skóry głowy. Na pewnym etapie życia może dotknąć nawet połowy populacji. Pojawia się z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, diety, ale także czynników hormonalnych. Istnieje jego kilka rodzajów, lecz najczęściej spotykany jest łupież suchy i tłusty. Jest problemem estetycznym, który może wpływać na naszą samoocenę. Dlatego warto zwalczać go już w początkowym etapie. Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się łupieżu? Podpowiadamy.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyną powstawania łupieżu są drożdżaki Malassezia, które występują na skórze głowy. Jednak przez różne czynniki dochodzi do ich zwiększonego wzrostu i namnażania. Do bodźców tych można zaliczyć przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnację – np. stosowanie kosmetyków, które zapychają pory skóry głowy.

Do przyczyn powstawania łupieżu zalicza się również nadmierne przesuszenie skóry spowodowane na przykład przebywaniem w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach lub stosowaniem suszarki w zbyt bliskiej odległości, a także noszeniem okryć głowy wykonanych z syntetycznych, nieoddychających tkanin.

Szampon przeciwłupieżowy

Jak zwalczyć łupież? Wykorzystać szampony łupieżowe, które mają działanie przeciwgrzybiczne, dzięki czemu redukują namnażanie gatunku Malassezia oraz keratolityczne, czyli pomagają złuszczać się naskórkowi, a także przeciwzapalne, antybakteryjne i regulujące, aby zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.

Produkty takie zawierają w sobie szereg substancji czynnych takich jak kwas salicylowy, siarczek selenu czy pirytionian cynku. Dzięki nim łagodzą świąd, nawilżają i chronią skórę głowy. Kuracja taka powinna trwać około 3-4 tygodnie. Jeżeli jednak nie przyniesie poprawy, należy udać się do dermatologa.

Domowe sposoby na łupież

Czasami wszystko, co jest dobre na wypadanie włosów, pomaga również zahamować łupież. Dotyczy to głównie domowych sposobów do których zalicza się na przykład stosowanie olejku rycynowego. Należy go nanieść na umytą skórę głowy, zostawić na około pół godziny owiniętego ręcznikiem, a następnie zmyć.

Na łupież można stosować też różnego rodzaju płukanki ziołowe, na przykład z mięty, pokrzywy, melisy, czy rumianku. Wówczas warto taki napar przygotować sobie chwilę wcześniej, aby zdążył wystygnąć przed myciem włosów i użyć go do ostatniego płukania lub też nałożyć przy pomocy wacika na noc i rano zmyć.

Jak zwalczyć łupież? Odpowiednią dietą

Duże znaczenie w leczeniu łupieżu ma odpowiednia dieta. Dlatego warto wdrożyć  ją równolegle z kuracją zewnętrzną. Powinna zawierać przede wszystkim witaminy z grupy B, głównie B6, której niedobór może nasilać łupież. Dodatkowo witamina E reguluje poziom nawilżenia skóry, a witamina A hamuje złuszczanie naskórka.

Należy również wyeliminować wszelkie słodycze i fast foody, ponieważ mogą one nasilać łupież. Cukier jest pożywką dla drożdży i nasila stan zapalny w organizmie. Warto również zadbać o odpowiednią podaż wody. To ona decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu skóry, która jeśli jest uszkodzona, może wpływać na nawroty łupieżu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Jak zwalczyć łupież? 3 sprawdzone sposoby

przez Redakcja przeczytasz w: 2 min
0