Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która może dotknąć osobę w każdym wieku. Jej objawy są dosyć uciążliwe i skutkują obniżeniem poziomu komfortu życia codziennego pacjenta. Nazywane jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, gdyż coraz więcej osób musi mierzyć się z tą przypadłością. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopia skóry to częste schorzenie dermatologiczne. Objawia się przewlekłym stanem zapalnym, który obejmuje zewnętrzne warstwy naskórka. Najczęściej i najszybciej pojawia się nasilony świąd, miejscowe obrzęki, zaczerwienienie oraz przesuszenie skóry. Do rozwoju pierwszych objawów AZS dochodzi najczęściej już podczas pierwszych miesięcy życia pacjenta. Ma to silny związek z uwarunkowaniami genetycznymi, które skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego.
Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych. Może dotyczyć ono nawet co trzeciego dziecka. Możliwe jest wyrośnięcie z AZS, gdzie objawy choroby ustępują wraz z dorastaniem pacjenta. W wielu przypadkach muszą się oni jednak mierzyć z tą przypadłością przez całe swoje życie. Nie warto więc bagatelizować pierwszych symptomów, które mogą świadczyć o wystąpieniu atopii skóry.
Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry
Zwiększona częstotliwość występowania tej choroby pojawia się u osób spokrewnionych. Świadczy to o genetycznych uwarunkowaniach, które mają wpływ na przekazywanie AZS na kolejne pokolenia. U części osób istnieje także mutacja w obrębie genu kodującego filagrynę. Jest to rodzaj białka, który warunkuje prawidłowe formowanie się bariery naskórkowej. Pełni ona funkcję ochronną oraz zapobiega utracie wody przez powierzchnię ciała.
Objawy atopowego zapalenia skóry mogą nasilać się w wyniku narażenia pacjenta na wiele czynników. Przede wszystkim na osłabienie bariery ochronnej wpływ ma zwiększony poziom stresu, który ma charakter przewlekły. Równie często można spotkać się z nietolerancją na określone składniki pokarmowe. Narażenie na kurz i inne substancje uczulające także mogą zaostrzyć objawy. Dodatkowo niska wilgotność powietrza oraz wahania temperatury również mają wpływ na uwrażliwienie zaatakowanego naskórka.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Podstawowym sposobem zapobiegania rozwojowi atopowego zapalenia skóry jest właściwa pielęgnacja. Powinna ona uwzględniać częste jej nawilżanie. Warto stosować do tego celu specjalistyczne produkty dermatologiczne, które pozbawione są substancji drażniących oraz uczulających. Pacjentom z objawami atopii zaleca się unikanie długich kąpieli oraz korzystania z ręczników i ubrań z miękkich materiałów, które zmniejszają ryzyko wywołania podrażnień i otarć skóry.
Nie warto jednak dbać o taki naskórek na własną rękę w całości. Należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który określi poziom problemu i zaleci odpowiednią terapię, często również farmakologiczną. Podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego zalecane są emolienty, które silnie zregenerują oraz natłuszczą podrażniony naskórek.
Be First to Comment