O atopii słyszał niemal każdy. Należy do chorób określanych jako dermatozy i charakteryzuje się nadwrażliwością skóry na różnego rodzaju czynniki. Objawia się nadmierną suchością, łuszczeniem, wypryskami, świądem. Często zmiany są bolesne. Jak je zwalczać?
Czym jest atopowa skóra? Atopia, AZS, atopowe zapalenie skóry czy egzema to określenia stosowane przez niektórych wymiennie. Choć przyczyny dolegliwości bywają różne, podobne są objawy. W każdym przypadku pojawiają się problemy skórne, a co istotne – zmiany potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak temu zaradzić?
Jak wygląda atopowa skóra?
Każdą zmianę na skórze, która budzi obawy, powinien zobaczyć dermatolog. Specjalista rozwieje wątpliwości, wdroży odpowiednie leczenie i podpowie, jak radzić sobie z problematyczną skórą. Warto pamiętać, że tego rodzaju problemy nawracają, a nasilają się pod wpływem określonych czynników.
Charakterystyczne symptomy AZS to suchość skóry, zaczerwienienie i świąd. Zmiany mogą pojawić się na dłoniach, policzkach, w zgięciach stawów. U niemowląt obejmują również szyję i tułów. Źródła atopowej skóry należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych, ale również czynnikach środowiskowych.
Atopia, czyli gdy skóra swędzi
Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema to schorzenia, które cechują nieprzyjemne doznania – intensywny, zmuszający do drapania świąd. Wrażliwa skóra, która jest dodatkowo drażniona, staje się sucha. Pojawiają się na niej czerwone plamy, wypryski, grudki, a na skutek drapania tworzą się tzw. przeczosy.
Świąd przekłada się na duży dyskomfort. U dzieci można zaobserwować wzmożony niepokój i zaburzenia snu, a u niemowląt – nadmierną płaczliwość i rozdrażnienie. Potrzeba ciągłego drapania staje się na tyle nieznośna, że chorzy mają problemy z normalnym funkcjonowaniem.
Diagnostyka atopii skóry
W fazie zaostrzenia zmian, gdy dolegliwości stają się nie do zniesienia, konieczna jest pomoc specjalisty. AZS i podobne schorzenia skóry wymagają diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Najistotniejszy jest wywiad z pacjentem i kwalifikacja objawów.
Do najważniejszych symptomów pozwalających postawić diagnozę należy nie tylko świąd, ale także pojawienie się zmian skórnych w konkretnym miejscu, suchość skóry i nawrotowy przebieg choroby.
W celu potwierdzenia choroby wykonuje się:
- testy skórne;
- badania poziomu przeciwciał IgE.
Atopia skóry – leczenie
Leczenie atopii zależy od nasilenia objawów i rozległości zmian, a także od wieku chorego. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa, codzienna pielęgnacja skóry, którą trzeba intensywnie nawilżać i natłuszczać. Należy też unikać długich kąpieli w gorącej wodzie. Dla wrażliwej i suchej atopowej skóry najlepsze będą chłodny prysznic i delikatne ręczniki.
Trzeba starannie dobierać kosmetyki i środki piorące. Warto zwrócić uwagę na dietę, eliminując pokarmy, które mogą uczulać i powodować niepożądane reakcje skórne. Atopowa skóra wymaga troski i stałej obserwacji. Pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość, nauczyć odczytywać sygnały wysyłane przez organizm i odpowiednio na nie reagować.
Be First to Comment