Press "Enter" to skip to content

Zatopiona kopalnia

Wapno – Zatopiona kopalnia

W Wapnie w 1911 roku zaczęto budowę drugiej co do wielkości kopalni głębinowej, z której wydobywano sól kamienną.

Z tego właśnie miejsca wydobywano niemalże rekordową ilość soli, bo aż 40 tysięcy ton każdego roku.

Największym zainteresowaniem cieszył się ogromny wysad solny, który miał powierzchnię sięgającą ponad 210000 metrów kwadratowych. Natomiast szacowano, że sięga on na głębokość nawet do 4 kilometrów wewnątrz Ziemi.

Niestety 5 sierpnia 1977 roku doszło do swego rodzaju katastrofy  Kopalnia została zalana przez wodę,  co przyczyniło się do powstania poważnych zapadlisk w gruncie.

Aby nie dopuścić do całkowitego zawalenia się kopalni, starano się wypełnić go wodą pobieraną z Jeziora Czeszewskiego.

W związku z tym projektem zbudowano rurociąg o długości aż 6 kilometrów. Niestety niecałe trzy miesiące później, bo 28 października tego samego roku, doszło do kolejnego zawału ziemi.

Tym razem ucierpiało centrum Wapna, jak i również stacja kolejowa. Z Wapna musiało się ewakuować ponad tysiąc mieszkańców, którzy do dnia dzisiejszego nie wrócili do swoich domów. Kopalnia również została raz na zawsze zamknięta.

Nazwa miejscowości, chociaż brzmi Wapno, również wzięła się od charakterystycznych wysadów solnych. Wszystko dlatego, że na tych wysadach widać czapy gipsowe, które eksploatowana już od początku XIX wieku.

Gips ten przypominający Wapno, nadał nazwę tejże miejscowości. Dopiero później zorientowano się, że jest tutaj możliwa do wydobywania również sól kamienna.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Zatopiona kopalnia

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0