Press "Enter" to skip to content

Pasjonaci w wieży ciśnień Olsztyn

Olsztyn – Pasjonaci w wieży ciśnień

Przebywając na peronie stacji Olsztyn Główny, nie da się nie odnotować istnienia tam przepięknie wyglądającej wieży ciśnień. Znajduje się ona na samym środku wielkiej pętli torowisk.

Ciężko jest jednoznacznie doprecyzować czas postawienia tejże wieży, lecz na pewno powstała ona w latach 1910 – 1914. W tym okresie, bowiem miała miejsce przebudowa stację, co spowodowało powstanie parowozowni oraz warsztatów dla mechaników.

Plan wieży powstał w 1905 roku i jest to typowa konstrukcja dla stacji na Mazurach w tamtym czasie. Wieża ciśnień dysponuje zbiornik wodnym o pojemności 300 metrów sześciennych, który do dnia dzisiejszego jest sprawny. Jednak nie pełni współcześnie już żadnej funkcji.

Ostatnią lokomotywą parowozową, jaka wjechała na tą stację była ta pod koniec XX w.

Turysta chcący odwiedzić ten obiekt może mieć trochę problemów z dostaniem się tam, bo dostęp jest utrudniony i da się tam dotrzeć tylko za sprawą kładki poprowadzonej na torach. Od pewnego czasu we wspomnianej wieży usytuowana jest siedziba Warmińsko – Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei.

To prężnie funkcjonujące Towarzystwo w swojej siedzibie jest w stanie każdemu zapewnić sentymentalną podróż w czasie. Wewnątrz wieży znajduje się niewielkich rozmiarów muzeum zgromadzono eksponaty opisujące przeszło półtora wieku historii obecności kolei w tym regionie.

Pośród rozlicznych pamiątek i eksponatów znajdziemy tutaj np. szereg plansz, które przedstawiają sytuację, w jaki sposób dawniej wyglądała kolej na tym terenie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Pasjonaci w wieży ciśnień Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0