Press "Enter" to skip to content

Secesyjno – eklektyczny pałac z parkiem Olsztyn

Olsztyn – Secesyjno – eklektyczny pałac z parkiem

Secesyjno – eklektyczny pałac to budowla datowana na początek XX wieku, współcześnie znajduje się tam muzeum przyrodnicze. Na pierwsze informacje na temat istnienia tej budowli można natrafić w dokumentach z 1832 roku.

W tym właśnie czasie Andrzej Bogacki, jako wyraz wdzięczności za ocalenie Olsztyna przed pożogą dostał 118 ha majątek usytuowany na południowo-wschodnich krańcach miasta, a nosił on nazwę Bergenthal. Kolejnym jego właścicielem w 1903 roku zostaje Max Lion, który był właścicielem cegielni.

Ten wytwórca cegieł całkowicie rozebrał pałacyk i na jego miejsce wzniósł od podstaw dwór, który miał kształt zbliżony do znanego nam współcześnie. Jednak do okresu powojennego dwór zmieniał właścicieli począwszy od dzierżawy przez wojsko, a kończąc na urządzeniu tam szkoły gospodarstwa wiejskiego.

Tuż po zakończeniu działań wojennych dwór przeszedł w ręce PGR-u i tym samym w jego stylowych wnętrzach zaczęto prowadzić hodowlę zwierząt futerkowych. Natomiast w latach 70 – tych został on przetransformowany na kwatery.

Dopiero na początku 2000 roku został przywrócony dawny blask pałacu. Wtedy to właśnie utworzono w nim filię Muzeum Przyrody.

Z dotychczasowego charakteru posiadłości udało się zachować dla potomnych praktycznie cały kompleks parkowo-ogrodowy.

Spośród zabudowań o charakterze gospodarczym uchowano parterową neoromańską wozownię, gdzie dziś znajduje się biblioteka, pracownia, magazyny oraz sala edukacyjna.

W Muzeum Przyrody umieszczono przeszło 1800 eksponatów, na co w zdecydowanej większości składają się okazy botaniczne, geologiczne i zbiory zoologiczne.

Odwiedzając to muzeum warto zwrócić uwagę szczególnie na zielnik Hansa Steffena, oraz zbiór map niemieckich, które w całości obejmują polską część dawnych Prus Wschodnich.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Secesyjno – eklektyczny pałac z parkiem Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0