Press "Enter" to skip to content

Olsztyński Teatr Lalek

Olsztyn – Olsztyński Teatr Lalek

Historia Teatru Lalek w Olsztynie sięga 1953 r., ponieważ to w tym roku powstaje Stowarzyszenie Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko – Mazurskiej „Czerwony Kapturek”.

Za jego powstanie odpowiadała grupa entuzjastycznie nastawionych dziennikarzy, artystów oraz innych działaczy.

Pragnienie posiadania w Olsztynie teatry było tak wielkie, że funkcjonował on nawet bez stałej siedziby. W kolejnym roku zespół otrzymuje budynek zwany Belwederkiem.

Sala mieściła przeszło 170 osób i stanowiła siedzibę teatru aż do 1989 r. Jak tylko Olsztyński Teatr Lalek otrzymał stałą siedzibę nastąpił ogromy wzrost jego aktywności lokalnej, ale również i krajowej za sprawą uczestnictwa w wielu festiwalach. Rok 1961 r. przyczynił się do upaństwowienia tej instytucji.

Z kolei w październiku 1986r. Teatr Lalek „Czerwony Kapturek” został przemianowany na Olsztyński Teatr Lalek, co pozwoliło też na nowe formy promocji.

Do tej nowej działalności zalicza się przede wszystkim edukacja młodego widza. Niestety w tym czasie instytucja opuszcza swój budynek przy placu Bema i kolejne lata działa bez stałego lokalu, jako teatr lalkowy.

Ponownie osiada on w jednym miejscu w 1989 r. za sprawą otrzymania sali konferencyjnej przy ul. Głowackiego i w tym miejscu znajduje się on do dnia dzisiejszego.

Przez ponad półwieczną działalność Olsztyński Teatr Lalek sporządził przeszło 230 premier i to nie tylko samych najmłodszych. Od 2000 r. w ramach teatru funkcjonuje, bowiem Scena dla Młodzieży i Widzów Dorosłych.

Dzisiejszy teatr jest na bardzo otwarty na widza, odwiedzający go zajrzeć za kulisy czy też zapoznać się z kompletnym procesem powstawania lalkowego widowiska.

Nie zaskakuje, więc zupełnie, że jest to warte odwiedzenia miejsce zarówno przez turystów jak i też mieszkańców Olsztyna.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.4 / 5 na podstawie 23 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olsztyński Teatr Lalek

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0