Press "Enter" to skip to content

Pierwsza stolica Polski

Gniezno – pierwsza stolica Polski

Gniezno określane jest również jako miasto pierwszych zjazdów. Rzeczywiście pierwszy zjazd gnieźnieński miał miejsce, jak sama nazwa wskazuje w Gnieźnie.

W marcu 1000 roku pojawił się cesarz Otton III. Odbywał on swoistą pielgrzymkę mającą na celu zobaczenie i pomodlenie się przy grobie Świętego Wojciecha. Otton III podczas tej wizyty dokonał również bardzo szczególnych gestów.

Między innymi książę Bolesław z jego rąk otrzymał diadem. W Gnieźnie stworzono arcybiskupstwo. Z tej okazji stolice biskupie znajdujące się we Wrocławiu, w Krakowie oraz Kołobrzegu podlegały pod ówczesną stolicę Polski.

Podczas Drugiego Zjazdu Gnieźnieńskiego, goszczony był już sam Jan Paweł II, który przyjechał na tysięczną rocznicę śmierci świętego Wojciecha.

Zjazd ten odbył się w czerwcu 1997 roku. To było bardzo ważne spotkanie, nie tylko upamiętniające uroczyste rocznice, ale również Papież spotkał się w tym czasie z prezydentami takich krajów jak Węgry, Ukraina, Cechy, Litwa, Niemcy, Słowacja oraz oczywiście Polska.

Natomiast w 2000 roku, kiedy Pierwszy Zjazd Gnieźnieński obchodził swoją tysięczną rocznicę, doszło do spotkania przedstawicieli wcześniej wspomnianych państw.

Natomiast miesiąc później doszło do spotkania premierów. Spotkanie międzynarodowe zostało uznane za Trzeci Zjazd Gnieźnieński. W związku z tym spotkaniem nawet posadzono pięciu premierów, którzy się spotkali. Miejsce to zostało nazwane Doliną Pojednania.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Pierwsza stolica Polski

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0