Press "Enter" to skip to content

Stacja kolejowa w Gutkowie

Olsztyn – Stacja kolejowa w Gutkowie

Gutkowo to dawna wieś usytuowana nieopodal Olsztyna, a na jej obszarze w drugiej połowie XIX wieku wybudowano linię kolejową. Ten fakt sprawił, że w 1884 r. wybudowano tam przystanek o nazwie Göttkendorf.

Sama nazwa Gutkowo zaczęła funkcjonować dopiero od 1947 r. Jak na ówczesne czasy była to stosunkowo warta uwagi stacja węzłowa. Zarówno w tamtym okresie, jak i też współcześnie dysponowała ona jednotorowymi odgałęzieniami biegnącymi w kierunku Braniewa, mijając po drodze Dobre Miasto i Elbląg.

Wraz ze wzrostem rozwoju Olsztyn włączył w swoje granice tą, jako oddzielne osiedle.

Współcześnie stacja kolejowa w Gutkowie jest usytuowana przy ulicy Bałtyckiej i stanowi ona drugą, co do wielkości stację w mieście.

Ustępuje ona tylko i wyłącznie dworcowi Olsztyn Główny. Stacja w Gutkowie dysponuje trzema peronami, z których przechodzi sześć torów. Jednak dziś użytkowane wydają się być wyłącznie tylko dwa z nich.

Od 1994 roku stacja stała się zelektryfikowaną jednostką. Obecnie za sprawą ograniczenia ruchu kolejowego stacja kolejowa w Gutkowie straciła sporo na swoim znaczeniu i zatrzymuje się tutaj dziś ledwie składów dziennie.

Stacja jest również bocznicą dla bazy paliwowej PKN Orlen. Z dawnej zabudowy stacyjnej do czasów współczesnych zachował się budynek dworcowy, a także dom mieszkalny, w którym dawniej nocowali pracownicy kolei w tym np. kolejarze.

Mały parterowy i drewniany budynek, który spełniał przedtem funkcję poczekalni wraz z kasą biletową dziś niestety jest już zamknięty i ulega powolnemu niszczeniu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Stacja kolejowa w Gutkowie

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0