Press "Enter" to skip to content

Komora Shone’a Olsztyn

Olsztyn – Komora Shone’a

Prace drogowe rzadko, kiedy znajdą zwolenników wśród kierowców, ponieważ wiążą się one z wykopami i ciągnącymi się korkami. Co jakiś czas podczas tego rodzaju prac robotnikom zdarza się odsłaniać niezwykłe znaleziska.

Właśnie tego rodzaju zdarzenie miało miejsce w 2010 r. podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Robotnicy dokopali się wtedy do cennego wykopaliska pod postacią wyjątkowego systemu kanalizacyjnego, używanego od końca XIX w.

Unikalność tej komory ściekowej często nazywanej też „Komorą Shone’a” polegała na tym, że nieczystości odprowadzany były w niej z wykorzystaniem sprężonego powietrza i sił grawitacji.

Budowa tej kanalizacji datowana jest na lata 80 XIX wieku, kiedy to miał miejsce w Olsztynie miał miejsce nagły wzrost liczby ludności. Decyzję przyspieszyła również groźba wybuchu epidemii cholery, która od jakiegoś czasu zagrażała całej Europie.

Ówczesny burmistrz Olsztyna Oskar Belian zdecydował się wykorzystanie kanalizacji pneumatycznej w oparciu o patent Isaaca Shone’a. Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne są powszechne wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Natomiast w kontynentalnej części Europy „Komora Shone’a” należała do rzadkości. Aktualnie komora jest doskonale zabezpieczona, lecz niestety nie ma możliwości jej zwiedzania. Wydaje się to wielką stratą, ponieważ zdecydowana większość urządzeń zachowała się w doskonałym stanie.

Na całe szczęście miłośnicy Olsztyna dążą do tego, aby w przyszłości można było bardziej zaakcentować ten obiekt niż tylko za pośrednictwem tablicy informacyjnej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Komora Shone’a Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0