Press "Enter" to skip to content

Nóż w Sukiennicach Kraków

Kraków – Nóż w Sukiennicach

O Krakowie można mówić naprawdę bardzo dużo. Szczególnie dlatego, że miasto to posiada ogromną ilość zabytków.

Zresztą była to nasza druga stolica, pomiędzy Gnieznem, a Warszawą. Na pewno bardzo dużo osób było lub chociaż słyszało o Kościele Mariackim. Choć kusi ona swoim pięknem i dostojeństwem, to niestety kryje również mroczną legendę. Legenda dotyczy dokładnie Kościoła Mariackiego.

Głosi ona o tym, że przy jego budowie pojawili się dwaj bracia, którzy wznosili wysokie wieże. Każdy stawiał swoja. Jeden robił to bardzo precyzyjnie oraz wolno. Natomiast drugi był bardzo niecierpliwy i chciał ją bardzo szybko postawić.

Ten, któremu się spieszyło z budową, zaczął zazdrościć swojemu bratu, że stawia wieżę bardziej dopracowaną, trwalszą, a także piękniejszą. Żeby się zemścić za to, że był o rozważniejszy, zwabił go do karczmy, w której go rozpił, a następnie zabił przez zadawanie ciosów nożem.

Ukrył zwłoki swojego brata, natomiast mieszkańcy Krakowa z niecierpliwością czekali ukończenia budowy wieży.

Niestety nie doczekali się, więc tak jak na pierwszej wieży po jej uwieńczeniu, położono hełm, tak samo zrobiono z niedokończoną wieżą.

Podczas uroczystości poświęcenia mężczyzna, który zabił swojego brata postanowił się ukarać poprzez akt samobójstwa. Dokonał tego na oczach wszystkich, wbijając sobie nóż prosto w serce. W chwili obecnej legendarny nóż można oglądać w krzyżu Sukiennic. Legenda krąży przede wszystkim po to, żeby przypomnieć o tym, że w Krakowie stosowało się karę śmierci.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Nóż w Sukiennicach Kraków

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0