Press "Enter" to skip to content

Co stanie się, gdy ludzie dotrą na Marsa?

Głośny serial fabularno-dokumentalny „Mars”, którego producentami wykonawczymi są Brian Grazer i Ron Howard powraca na antenę National Geographic. W drugim sezonie pojawią się wielcy wizjonerzy, aktywiści i astronauci m.in. Elon Musk, Bill Nye, Andy Weir, Naomi Klein, Leland Melvin i Stephen Petranek jako komentatorzy odwiecznego konfliktu świata nauki i biznesu.   

„MARS” – premiery we wtorki od 13 listopada o godz. 22:00

Wizja kolonizacji Marsa jeszcze nigdy nie była tak prawdopodobna. Koncepcja, która jeszcze niedawno wydawała się być pomysłem rodem z filmów science fiction, może już niedługo stać się rzeczywistością. W drugiej odsłonie serialu MARS, który został okrzyknięty przez krytyków „imponującą, inspirującą i opartą na naukowej wiedzy produkcją” zobaczymy połączenie fabularnej akcji i fragmentów dokumentalnych – wszystko po to, aby stworzyć realistyczną wizję życia na Czerwonej Planecie.

Akcja drugiego sezonu serialu MARS rozpoczyna się pięć lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części. Pierwsza załogowa misja na Czerwoną Planetę odbyła się zgodnie z planem. Pomimo problemów, ekipie fundacji International Mars Science Foundation (IMSF) udało się bezpiecznie wylądować na Marsie i założyć osadę. Jest 2042 rok. IMSF założyło marsjańską kolonię Olympus Town, ale nie jest w stanie samodzielnie finansować ekspedycji. Do współpracy zostają więc zaproszeni przedstawiciele prywatnego sektora, co szybko rodzi napięcie między badaczami, którym przyświecają cele naukowe i górnikami przysłanymi przez korporację Lukrum Industries w pogodni za zyskiem.

Oddani swojej misji naukowcy są początkowo nieufni w stosunku do przedstawicieli świata biznesu. Niedługo potem część z nich zaczyna rozumieć motywację nowo przybyłych osadników, a nawet przechodzi „na ich stronę”. W najnowszym sezonie serialu MARS przekonamy się, że położonej daleko od Ziemi kolonii, podobnie jak na naszej planecie, trudno jest pogodzić interesy nauki i wielkiego biznesu. Od zarania naszej historii ambicje i marzenia o wielkich odkryciach były weryfikowane pod kątem ewentualnych zysków. Czy człowiek, który opuścił Ziemię, będzie w stanie zmienić się, aby w nowym świecie nie popełniać starych błędów?

W warstwie fabularnej serial porusza pozornie przyziemne tematy – miłość, rozstania, problemy zdrowotne i relacje międzyludzkie. Musimy jednak pamiętać, że wszystko, co oglądamy dzieje się około 54,7 mln km od Ziemi, co sprawia, że żadne z tych wydarzeń nie jest zwyczajne.

Streszczenia odcinków:

 • Odcinek 1: “Nie jesteśmy tutaj sami”
  Niemal 10 lat po założeniu osady Olympus Town naukowcy z fundacji International Mars Science Foundation (IMSF) czekają na nowych przybyszy. Jest to grupa doskonale wyszkolonych astronautów, którzy pracują dla komercyjnej organizacji Lukrum Industries, zajmującej się wydobyciem surowców naturalnych. Pierwsze tarcia pojawiają się, kiedy kierowana przez komendanta Kurta Hurelle (Jeff Hephner) grupa górników z nowej kolonii występuje z nieoczekiwanym żądaniem. Rozwój sytuacji zmusza Hanę Seung (JIlhae), komendant Olympus Town, do zastanowienia się, w jaki sposób można pogodzić sprzeczne interesy.
  Warstwa dokumentalna: odwiedzamy na Ziemi najdalej wysuniętą na północ platformę wiertniczą w Arktyce. Panują na niej warunki podobne do tych, w których przyszło żyć kolonistom na Czerwonej Planecie.
 • Odcinek 2: “Dwa światy”
  IMSF i Lukrum muszą dzielić się dostępem do energii elektrycznej i wody, co zmusza obie strony do chwilowego zażegnania konfliktu. Kruchy pokój stoi pod znakiem zapytania, bo Kurt (Jeff Hephner) i jego ekipa dokonują nieoczekiwanie postępów w poszukiwaniach złóż naturalnych na Marsie. Hana (Jihae) bardzo stara się, aby stosunki między dwoma osadami były poprawne, ale sytuacja zmienia się, kiedy dochodzi do tragedii. Fizyczka Amelie Durand (Clémentine Poidatz) przygotowuje się do powrotu na Ziemię, ale w podróży nie będzie towarzyszył jej ukochany Javier Delgado (Alberto Ammann), hydrolog i geochemik z Olympus Town. W tym samym czasie na Ziemi dr Leslie Richardson (Cosima Shaw) przejmuje obowiązki nowej Sekretarz Generalnej IMSF i staje przed nowym wyzwaniem. Warstwa dokumentalna: działacze Greenpeace wyruszają na morze, aby protestować przeciwko odwiertom ropy na Morzu Barentsa, a twórcy serialu zastanawiają się nad skutecznością tego rodzaju działań.
 • Odcinek 3: “Nadciąga mrok”
  Rozbłysk słoneczny uszkadza systemy komunikacji między koloniami. Mieszkańcy Olympus Town ścigają się z czasem, żeby odnaleźć egzobiolożkę i geolożkę Martę Kamen (Annamaria Marinca), która zaginęła podczas zorganizowanej na własną rękę ekspedycji badawczej. Hanę (Jihae) dotyka tragedia, a Amelie (Clémentine Poidatz), która chce wrócić na Ziemię, jest zmuszona zrezygnować ze swoich planów. Na Czerwonej Planecie już wkrótce ma też urodzić się pierwsze dziecko.
  Warstwa dokumentalna: zespół naukowców przemierza niegościnne zakątki Ziemi, aby zebrać dane, które pomogą określić wpływ topnienia lodowców na poziom wody w oceanach.
 • Odcinek 4: “Zaraza”
  Marta (Anamaria Marinca) dochodzi do siebie po tajemniczej chorobie, na którą zapadają kolejni mieszkańcy Olympus Town i Kolonii Lukrum. Kiedy okazuje się, że jeden z astronautów IMSF zmarł wskutek tajemniczej epidemii, badacze starają się ustalić źródło i sposób przenoszenia się choroby. Mają mało czasu, aby uratować innych ludzi przed śmiertelnym zagrożeniem.
  Warstwa dokumentalna: Władimir Chruprow, aktywista Greenpeace, opowiada o chorobach nękających mieszkańców dalekiej Północy, które nie były nagłaśniane przez Rosję, aby bez problemów kontynuować wydobycie ropy w Arktyce.
 • Odcinek 5: “Walka o władzę”
  Lukrum podpisuje z Rosją umowę, która daje korporacji wyłączne prawa do wydobycia surowców. W Olympus Town panuje niepokój, bo komendant Mike Glenn (Gunnar Cauthery) kwestionuje decyzje Hany (Jihae), narażając mieszkańców Kolonii Lukrum na ogromne niebezpieczeństwo. Na Marsie dwa miesiące przed terminem rodzi się pierwsze dziecko.
  Warstwa dokumentalna: przenosimy się na koło podbiegunowe. Obserwujemy, jak społeczność międzynarodowa stara się powstrzymać wielkie korporacje, aby chronić wrażliwe ekosystemy i lokalną ludność przed firmami paliwowymi, które stawiają własne interesy ponad dobrem publicznym.
 • Odcinek 6: “Wstrząs”
  Lukrum przekracza granice w pogoni za zyskiem i nieumyślnie zagraża bezpieczeństwu obu kolonii. IMSF podejmuje działania, aby ustabilizować sytuację, ale dla wielu osób jest już za późno.
  Warstwa dokumentalna: działalność człowieka na Ziemi spowodowała tragiczne w skutkach zmiany klimatyczne i zaburzyła równowagę w świecie przyrody. Prowadzony przez NASA projekt Operation Icebridge monitoruje zmiany w pokrywie lodowej Morza Arktycznego, aby budować świadomość globalnego ocieplenia i gwałtownych zmian na Ziemi, która na razie jest naszym jedynym domem.

Producenci i obsada

Podobnie jak sezon pierwszy, druga część serialu National Geographic została zrealizowana przez Briana Grazera, Rona Howarda, Michaela Rosenberga i Justina Wilkesa ze spółki Imagine Entertainment oraz producentów wykonawczych Jona Kamena i Tommy’ego Turtle z RadicalMedia, W drugim sezonie serialu MARS zobaczymy aktorów znanych z części pierwszej oraz nowych członków obsady: Jihae (Zabójcze maszyny), Jeffa Hephnera (Chicago Med, Code Black: Stan krytyczny) oraz Esaia Moralesa (Ozark, Nowojorscy gliniarze).

W warstwie dokumentalnej serialu jego twórcy przypominają nam o wielu zjawiskach, które wpływają na nasze życie na Ziemi i być może w przyszłości zmuszą nas do przeniesienia się na inną planetę: odwiertach, topnieniu lodowców, coraz wyższym poziomie mórz i oceanów oraz epidemiach nowych chorób, które mogą wybuchnąć, gdy stopnieje wieczna zmarzlina. Ważnym wątkiem serialu są wyzwania, przed jakimi stoi Arktyka, ostatni niezamieszkały ląd na Ziemi. Występujący w serialu eksperci będą po raz kolejny służyć widzom za przewodników w podróży, w której poznamy możliwości, jakie czekają ludzi na Marsie. W skład tej elitarnej grupy wchodzą legendarni odkrywcy, pionierzy nowych technologii, ochrony środowiska i nauk społecznych. Wśród komentatorów pojawią się takie postacie, jak Elon Musk, prezes SpaceX, Andy Weir, autor bestsellerowych powieści „Marsjanin” i „Artemis”, Ellen Stofam, była szefowa NASA, Leland Melvin, były astronauta NASA, Michio Kaku, fizyk-teoretyk i futurysta, Antonia Juhasz, słynna ekspertka w dziedzinie ropy i energii, Naomi Klein, bestsellerowa pisarka, działaczka i dziennikarka pisząca o zmianach klimatycznych oraz Bill Nye, prezes The Planetary Society.
Oprócz zaproszonych do serialu MARS wizjonerów, w kolejnych odcinkach pojawią się także doradcy naukowi – Stephen Petranek, wielokrotnie nagradzany autor książki „Jak będziemy żyć na Marsie”, Mae Jemison, była astronautka NASA oraz Robert Braun, profesor mechaniki lotnictwa.

W pierwszym sezonie przedstawiliśmy wizję wyprawy na Marsa, a teraz zaczynamy zastanawiać się, co wydarzy się na planecie, która jest nam nie tylko obca, ale też pod każdym względem niezwykła. Sytuacja na Marsie jest napięta, bo dochodzi tam do ciągłych konfliktów między ludźmi nauki i wielkim biznesem, co sprawia, że emocje sięgają zenitu. Pomimo, że żyjący na Czerwonej Planecie koloniści mają na pozór sprzeczne interesy, może połączyć ich wspólny cel, bo nowe odkrycia i postęp w nauce oznaczają także rozwój biznesu i wielkie zyski

Dee Johnson (Nashville, Boss, Ostry dyżur) główna producentka drugiego sezonu serialu MARS

W serialu chcemy podkreślić, że ludzka natura nie zmieni się, nawet jeśli osiedlimy się na Marsie. To, co interesuje nas najbardziej, to wielkie znaki zapytania, bo nie wiemy, jaki wpływ obce nam środowisko wywrze na ludzkie instynkty, emocje i zachowania. W kolejnych odcinkach zobaczymy, jak w tych niezwykłych okolicznościach ludzie będą radzić sobie z chorobami, narodzinami dziecka, skażeniem, katastrofami naturalnymi czy poszukiwaniem podstawowych zasobów, jak woda – dodaje.

Justin Wilkes, współtwórca i producent wykonawczy serialu MARS

Na Marsie tak prozaiczne czynności, jak toaleta czy zjedzenie posiłku wymagają znacznie więcej wysiłku i są o wiele trudniejsze niż na Ziemi. Ludzie żyją tam w nieprzyjaznym im środowisku i mają ograniczone zasoby, a nowe reguły są tworzone każdego dnia. Opuszczenie Ziemi gwarantuje przetrwanie ludzkiego gatunku w dłuższej perspektywie. Dysponujemy już odpowiednią technologią, żeby tam dotrzeć, ale ciągle nie wiemy, jak będzie wyglądać życie na innej planecie. Podróż na Marsa trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy w jedną stronę… ale zanim tam dotrzemy, musimy upewnić się, że będziemy mogli tam przetrwać – zauważa.

Stephen Petranek, producent współwykonawczy, konsultant naukowy i komentator serialu MARS

Do reżysera Everto Gouta (Dni łaski) dołączyli w drugim sezonie Stephen Cragg (Skandal, Sposób na morderstwo) i Ashley Way (Doktor Who, Homeland).  Serial MARS wyprodukowały spółki Imagine Entertainment i RadicalMedia na zlecenie kanału National Geographic. Obowiązki producentów wykonawczych ze strony Imagine Entertainment pełnią Brian Grazer, Ron Howard i Michael Rosenberg. Justin Wilkes jest współtwórcą i producentem wykonawczym serialu. Producentami wykonawczymi ze strony spółki RadicalMedia są Jon Kamen i Tommy Turrle. Dee Johnson jest producentką wykonawczą i główną producentką serialu, Taimi Arvidson i Meredith Kaulfers pełnią obowiązki producentów nadzorujących, a Jen Isaacson jest koproducentką.

Be First to Comment

Dodaj komentarz


Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Co stanie się, gdy ludzie dotrą na Marsa?

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 7 min
0