Press "Enter" to skip to content

Faktoring – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring to usługa finansowa, która pozwala uniknąć tak zwanych zatorów płatniczych w trakcie transakcji kupna-sprzedaży. Przedsiębiorca po wystawieniu faktury natychmiastowo otrzymuje środki pieniężne na swoje konto. To bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na możliwość zachowania płynności finansowej, zwłaszcza w przypadku rozwijających się firm. Na czym polega ta usługa i w jakich sytuacjach warto z niej korzystać? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring i jak działa?

Faktoring to usługa, która jest świadczona przez faktora. Faktor jest instytucją finansową, która wypłaca przedsiębiorcy środki za sprzedany towar lub zrealizowaną usługę. Wysokość tej kwoty jest zgodna z zapisem w umowie. Zazwyczaj jest pomniejszona o koszty ryzyka odzyskania należności od kontrahentów. Instytucją finansową oferującą taką usługę jest zazwyczaj bank lub inny podmiot niezależny.

Istnieje kilka rodzajów faktoringu. Każdy z nich określa inny poziom odpowiedzialności za niewypłacalność dłużnika. Wybór odpowiedniej metody zależy już od indywidualnych predyspozycji przedsiębiorstwa oraz chęci ponoszenia ryzyka w tym zakresie. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest faktoring mieszany w trakcie którego faktor i przedsiębiorca uzgadniają maksymalną kwotę odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta.

Kiedy warto korzystać z faktoringu?

Ogromną zaletą faktoringu jest to, że przedsiębiorca nie musi martwić się o niezapłacone faktury i powstające zadłużenie. Pieniądze otrzymuje natychmiast na konto po przekazaniu faktury sprzedaży instytucji finansowej, czyli faktorowi. Jest to więc rozwiązanie idealne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy działają w branży, w której kontrahenci preferują faktury z odroczonymi i długimi terminami płatności. Oczekiwanie na wpłatę może trwać nawet miesiącami. W wielu przypadkach finansowanie dalszej działalności firmy nie jest możliwe za pomocą bieżących środków pieniężnych, więc konieczne są kosztowne kredyty. Dlatego dobrą alternatywą w takim przypadku jest faktoring, który skutecznie rozwiązuje ten problem.

Małe, zazwyczaj jednoosobowe firmy, które realizują usługi w sposób nieregularny muszą zadbać o bieżące opłaty związane między innymi z ZUS i podatkami. Nie zawsze są to zrobić bez odpowiednich środków pieniężnych na koncie. Tym bardziej, że długie terminy płatności powodują, że firma traci możliwość finansowania kolejnych usług. W takim przypadku faktoring również okazuje się rozwiązaniem, który jest bardzo korzystny z punktu widzenia zachowania płynności finansowej.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Faktoring – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

przez Redakcja przeczytasz w: 2 min
0