Press "Enter" to skip to content

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce

Jazda po alkoholu jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym, a ponadto niezwykle niebezpiecznym. Pijany kierowca to ogromne zagrożenie dla pasażerów, uczestników ruchu drogowego, a także dla samego siebie. Wraz z nowymi przepisami prawa drogowego, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku zmienił się sposób karania pijanych kierowców.

Na terenie Polski wyróżnia się stan nietrzeźwości, a także stan po spożyciu alkoholu.

  • Stan po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Wówczas we krwi kierowcy znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu.
  • Stan nietrzeźwości, czyli przestępstwo – we krwi kierowcy wykrywa się wówczas powyżej 0,5 promila alkoholu.

Tym samym jazda po alkoholu, w przypadku kiedy jego poziom jest poniżej 0,5 promila zgodnie z obowiązującym stanem prawnym traktowana jest jako wykroczenie. Grozi za nią areszt o długości 30 dni. Jednakże z reguły stosowany jest wówczas mandat. W związku z nowelizacją przepisów od tego roku wysokość mandatu to 2500 zł, a także 10 punktów karnych. Dodatkowo zgodnie z najlepszymi przepisami maksymalna wysokość grzywny, którą nałożyć może sąd wzrosła aż sześciokrotnie. Tym samym jest to 30 zł.

Zmiany nastąpią także 17 września 2022 roku. Wówczas zajazdy po użyciu alkoholu można będzie dostać aż 15 punktów karnych. Natomiast w przypadku recydywy, kiedy kierowca w przeciągu dwóch lat ponownie został przyłapany na wykroczeniu kwalifikowanym do tej samej grupy, wówczas kwota minimalnego mandatu wzrasta dwukrotnie i osiąga 5000 zł. Bez zmian pozostaje przepis mówiący o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Utrzymuje się on zatem od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

W przypadku jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, kiedy zawartość alkoholu we krwi jest wyższa aniżeli 0,5 promila wówczas mamy do czynienia z przestępstwem, które karane jest:

  • Grzywna, w której wartość uzależniona jest od dochodu. Jest to od 10 do 540 stawek dziennych, natomiast ze stawkę dzienną przyjmuje się od 10 do 2000 zł. Dodatkowo karą jest również ograniczenie wolności, ale także pozbawienie wolności do maksymalnie dwóch lat.
  • Wykluczenie z możliwości prowadzenia pojazdów na okres sięgające od trzech do 15 lat.
  • Konieczność przekazania od 5000 do nawet 60 000 zł na Fundusz pomocy pokrzywdzonym, a także na pomoc postpenitencjarną.

Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że poszczególne kary za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości mogą zostać zaostrzone. Dodatkowo jazda pod wpływem alkoholu sprawia, że wzrasta wysokość świadczenia obowiązkowej polisy OC. Tego typu zmiany prawne zaczną obowiązywać od 17 września w 2022 roku. Tym samym im dany kierowca będzie miał więcej punktów karnych na swoim koncie tym większa będzie jego stawka OC. Uwzględniane będą jednak także inne czynniki takie jak historia ubezpieczenia, wiek kierowcy, a także inne niezbędne elementy.

Największe kary są jednak dedykowane tym kierowcom, którzy nie tylko dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu lecz ponadto spowodowali wypadek. Wówczas dużo zależy od tego czy w wypadku były ofiary śmiertelne. Oznacza to, że w przypadku

  • Braku ofiar śmiertelnych grozi kara więzienia do 4 i pół roku, jak również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do nawet 15 lat. Ponadto kierowca zostaje obarczony karą finansową wysokości od 10 000 zł do 60000 złotych
  • Kiedy doszło do spowodowania śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu wówczas kierowcy grozi więzienie od dwóch do 12 lat. Ponadto dożywotni zakaz prowadzenia samochodów oraz innych pojazdów, jak również kara finansowa w wysokości od 10 do 60000 zł
  • Kiedy są ofiary śmiertelne kara więzienia wyniesie od trzech do 12 lat, dodatkowo kierowcy ma zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio oraz musi zapłacić sankcje finansową w wysokości od 1000 do 60000 zł.

Dowiedz się więcej na https://lextraffic.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce

przez Redakcja przeczytasz w: 3 min
0