Press "Enter" to skip to content

Spichlerz przy Uliczce Sztuki Olsztyn

Olsztyn – Spichlerz przy Uliczce Sztuki

Przechadzając się po Olsztynie warto udać się na trochę ukrytą, ale jakże urokliwą ulicę Piastowską. Jest ona jedną z dłuższych ulic olsztyńskiej Starówki i jest usytuowana w jej południowej części.

Ta jakże interesująca pod względem architektonicznym ulica przebiega wzdłuż infrastruktury zabytkowych kamienic zlokalizowanych wokół głównego traktu Starego Miasta.

Jeśli ktoś będzie miał przyjemność znaleźć się właśnie ulicy Piastowskiej, to koniecznie musi przyjrzeć się znajdującym się tam zabytkowym spichlerzom powstałych pod koniec XIX w.

Do niedawna spichlerze nie były zbyt reprezentatywnym punktem tej części miasta. Od zakończenia wojny powierzano im wiele funkcji, lecz nie uchroniło to ich powolnego niszczenia. Dopiero w 1988 r. obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków.

Dziś starszy spichlerz jest siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, a drugi pełni funkcję mieszkalną. Pierwszy z tych obiektów, usytuowany na rogu ulic Piastowskiej i Marii Rodziewiczówny, staje się obecnie coraz ważniejszym punktem życia kulturalnego mieszkańców Olsztyna.

Już sama architektura tej budowli jest niezwykle interesująca, bo jest to zwarta bryła, murowana, z rzędami niewielkich okien i wysoko nad ziemią górującym dachem.

Dawniej owy spichlerz doskonale sprawdzał się w roli składnicy towarów sypkich.

Obecnie oficjalna nawa tej budowli brzmi Galeria Spichlerz i jest to miejsce, gdzie organizowane są przeróżne warsztaty i wystawy. Od kwietnia 2012 roku sąsiadująca ze spichlerzem ulica Marii Rodziewiczówny została wyłączona z ruchu drogowego. Od tego czasu jest to tzw. Uliczka Sztuki, która stała się terenem miejskim przeznaczonym na działania artystyczne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Spichlerz przy Uliczce Sztuki Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0