Press "Enter" to skip to content

Dworki Warszawa

Warszawa – Dworki

Określenie, że dworki znajdują się wyłącznie na wsiach, gdzie właściciele takich posiadłości dysponowali wieloma hektarami ziemi jest dość stereotypowe.

Okazuje się, że w większych miastach również znajdowały się tak zwane dworki miejskie, które pod względem budowy nie różniły się za bardzo od tych typowych, stawianych na wsiach.

Z pewnością dworek miejski, nie był otoczony parkiem lub polami, ale był on położony nieopodal ulicy, która łączyła go z pozostałą częścią miasta.

W Warszawie takie dworki nagminnie budowano w XVIII wiek, kiedy to panowała moda na tego typu obiekty architektoniczne. Sama dzielnica południowa naszej stolica mogła pochwalić się aż prawie 400 dworkami, a także 19 pałacykami. Najczęściej całe dworki były wykonywane z drewna, chociaż również można było także odszukać ceglane egzemplarze.

Najpopularniejszym ceglanym dworkiem był dwór rodziny Ottów, który został wybudowany jeszcze przed 1770 roku. Dworki niektóre znajdują się w jeszcze w różnych zakamarkach Warszawy. Niestety większość nie przeżyło czasów wojennych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Dworki Warszawa

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0