Press "Enter" to skip to content

Późnobarokowy Pałac Biskupi (1771–1772)

Olsztyn – Późnobarokowy Pałac Biskupi (1771–1772)

Absolutnie żadna z wycieczek odwiedzających Olsztyn nie może przeoczyć wizyty w okolicach późnobarokowego pałacu biskupi. Jest to niewielka, lecz charakterystyczna budowla powstała w latach 1771-1772, a następnie zrestrukturyzowana w XIX w.

Uważa się, że najprawdopodobniej budowla została postawiona przez architekta Muntera z Kalnika.

Odróżnia się jednak ten pałac od reszty architektury Olsztyna szczególnie poźnobarokowymi formami korespondującymi z dołożonymi na początku XX wieku secesyjnymi dodatkami. Ta budowla zaliczana jest do zaledwie kilku, które zostały wzniesione wówczas w Olsztynie, są może nawet i jedyna z aż tak wyrazistymi cechami stylowymi.

Pałac biskupi ma zawartą dwukondygnacyjną postać i jest przykryty dwuspadowym dachem, z którego wyłania się trójkątna wystawka zlokalizowana nad pozornym ryzalitem.

Z kolei nad centralną bramą umieszczono kartusz herbowy.

Ten pałac jest usytuowany nieopodal kościoła p.w. św. Jakuba i znajdowała się w nim posiadłość olsztyńskiego archiprezbiteratu. Oba te obiekty znajdują się w obszarze Starego Miasta.

Tuż obok pałacyku zlokalizowana jest jedna z bardziej ruchliwych ulic Olsztyna tj. ulica Seweryna Pieniężnego.

Nieopodal płynie również rzeka Łyna Jak to już zostało wcześniej wspomniane na samym początku pałac służył, jako rezydencja olsztyńskiego archiprezbitera.

Od początku ubiegłego stulecia wraz z przebudową budynek służy, jako pałac biskupi. Współcześnie obiekt pełni rolę siedziby arcybiskupa seniora Archidiecezji Warmińskiej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Późnobarokowy Pałac Biskupi (1771–1772)

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0