Press "Enter" to skip to content

Budynek Gimnazjum Męskiego Olsztyn

Olsztyn – Budynek Gimnazjum Męskiego

Posiadanie placówki edukacyjnej jest bardzo istotne dla miasta. Tak też pomyślano w Olsztynie w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej nie było w mieście odpowiedniej szkoły, a gdy ją utworzono okazało się, że niezbędny będzie również nowy budynek, ze względu na ilość chętnych, która stale rosła.

W 1886 roku oddany został do użytku budynek stanowiący siedzibę Królewskiego Gimnazjum Klasycznego. Był on wówczas największym budynkiem w mieście.

Wybudowany został w stylu neogotyckim, który stanowił ulubiony styl dla wszystkich budynków urzędów oraz użyteczności publicznej w państwie pruskim.

Jest to monumentalny budynek, którego fasada jest prosta, ceglana, a jedyną osobą jest zwieńczenie fasady tzw. kształtek. Surowość kształtów oraz monumentalność jest podkreślana przez podłużne, duże i szerokie okna przez które do wnętrza wpadało wiele światła.

W czasie I i II wojny światowej nie spełniał swojego głównego zadania i służył, jako szpital polowy. Po wojnie światowej nauczyciele szybko wrócili do szkoły i już 4 czerwca 1945 roku szkoła rozpoczęła ponowną działalność.

Było to wówczas Gimnazjum i Liceum Męskie, oraz jednocześnie pierwsza szkoła średnia w Olsztynie. W chwili obecnej mieści się w budynku I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Budynek Gimnazjum Męskiego Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0