Press "Enter" to skip to content

Peronowe wiaty Olsztyn

Olsztyn – Peronowe wiaty

Bywa tak, że upór ludzi zostaje wynagradzany i to, czego się chce zostaje osiągnięte. I właśnie tacy ludzie odratowali trzy wiaty peronowe, które znajdują się na stacji Olsztyn Zachodni.

Ślady historii zostały ocalone przed bezpowrotnym zaginięciem. Dworzec ten został wybudowany w latach 1890-1893, zbudowany został on na miejscu przystanku kolejowego Olsztyn Przedmieście, który istniał od roku 1883. W roku 1901 r. został stworzony projekt przejścia podziemnego razem z zadaszeniem, praca została zakończona w 1903 roku.

Olsztyn Przedmieście funkcjonowało jeszcze w roku 1945, następnie nazwa została już zmieniona. Dawny dworzec i jego piękno zostało niemal całkowicie zniszczone i tylko odstraszało swoim wyglądem.

W roku 2010 r. zaczęto modernizację ulicy Artyleryjskiej oraz remont dworca. Historyczne zadaszenia niestety chciano zastąpić nowoczesnymi, ale obrońcy historii i jej zapalczywi miłośnicy doprowadzili do zatrzymania tego pomysłu i miejsce to stało się zabytkiem.

Co takiego w tych wiatach jest, że ich temat budzi taką kontrowersję?

Dzieje się tak, ponieważ, pomimo że były elementem charakteryzującym Prusy Wschodnie, to jednak dziś tego typu konstrukcje to rzadkość.

W roku 2012 prace zostały ukończone, pomimo że dworzec nadal wymaga pewnych poprawek. Wiaty oraz tunel znajdujący się pod ziemią musi odzyskać swój z dawna utracony czar i urok.

Ponadto podejmowane są wszelkie starania by dworzec mianować z dawnej nazwy Olsztyn Zachodni na nową nazwę Stare Miasto ze względu na to, że znajduje się blisko starej części miasta.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.5 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Peronowe wiaty Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0