Press "Enter" to skip to content

Elektrownia Łyna Olsztyn

Olsztyn – Elektrownia Łyna

Jedną z najdłuższych rzek na Warmii jest niewątpliwie rzeka Łyna. Jak wieść niesie swoją nazwę zawdzięcza ona temu, że swój początek ma w niewielkiej wiosce o tej samej nazwie. Po polskiej stronie długość rzeki wynosi około 200 km.

Swoje ujście ma ona w kierunku północnym, tworząc po drodze sporo niezwykle malowniczych przełomów. Spośród warto wymienić tutaj choćby ten we wsi Ruś lub też w miejscu dopływu rzeka Wadąg. Rzeka ta przy swoim ujściu tworzy malownicze i przy tym wielkie rozlewisko.

W tym miejscu znajdziemy licznie rosnące lilie wodne, a na dodatek jest tam bardzo dużo dziko żyjących kaczek i łabędzi. Na brzegach z kolei porastają dorodne lasy świerkowe i sosnowe.

Z kolei za ujściem rzeki znajduje się tama, a na niej usytuowana jest elektrownia wodna „Łyna”. Powstanie tejże elektrowni jest integralnie powiązane z dynamicznym rozwojem miasta, jakie miało miejsce na początku biegłego stulecia.

Decyzję o rozpoczęciu budowy podjęto w 1903 r., a samą inwestycję łączono w głównej mierze z rozwojem komunikacji. W połowie grudnia 1907 r. nastąpiła inauguracja prac hydrozespół „Alle”, który miał za zadanie zasilać elektryczną trakcję tramwajową, a z czasem również i trolejbusy.

Elektrownia Łyna do dnia dzisiejszego doskonale wywiązuje się ze służby mieszkańcom Olsztyna.

Elektrownia piętrzy wodę na wysokość 8 m i tym samym plasuje się, jako druga w kolejności, jeśli chodzi o wielkość elektrowni w regionie. Jest ona w stanie dostarczyć prąd niezbędny do zaspokojenia potrzeb przeszło 1000 mieszkań.

Na dzień dzisiejszy jednak praca elektrowni jest ograniczona do zaledwie paru godzin na dobę ze względu na niewysoki poziom wody w rzece.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.6 / 5 na podstawie 24 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Elektrownia Łyna Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0