Olsztyn – Elektrownia Łyna
Jedną z najdłuższych rzek na Warmii jest niewątpliwie rzeka Łyna. Jak wieść niesie swoją nazwę zawdzięcza ona temu, że swój początek ma w niewielkiej wiosce o tej samej nazwie. Po polskiej stronie długość rzeki wynosi około 200 km.
Swoje ujście ma ona w kierunku północnym, tworząc po drodze sporo niezwykle malowniczych przełomów. Spośród warto wymienić tutaj choćby ten we wsi Ruś lub też w miejscu dopływu rzeka Wadąg. Rzeka ta przy swoim ujściu tworzy malownicze i przy tym wielkie rozlewisko.
W tym miejscu znajdziemy licznie rosnące lilie wodne, a na dodatek jest tam bardzo dużo dziko żyjących kaczek i łabędzi. Na brzegach z kolei porastają dorodne lasy świerkowe i sosnowe.
Z kolei za ujściem rzeki znajduje się tama, a na niej usytuowana jest elektrownia wodna „Łyna”. Powstanie tejże elektrowni jest integralnie powiązane z dynamicznym rozwojem miasta, jakie miało miejsce na początku biegłego stulecia.
Decyzję o rozpoczęciu budowy podjęto w 1903 r., a samą inwestycję łączono w głównej mierze z rozwojem komunikacji. W połowie grudnia 1907 r. nastąpiła inauguracja prac hydrozespół „Alle”, który miał za zadanie zasilać elektryczną trakcję tramwajową, a z czasem również i trolejbusy.
Elektrownia Łyna do dnia dzisiejszego doskonale wywiązuje się ze służby mieszkańcom Olsztyna.
Elektrownia piętrzy wodę na wysokość 8 m i tym samym plasuje się, jako druga w kolejności, jeśli chodzi o wielkość elektrowni w regionie. Jest ona w stanie dostarczyć prąd niezbędny do zaspokojenia potrzeb przeszło 1000 mieszkań.
Na dzień dzisiejszy jednak praca elektrowni jest ograniczona do zaledwie paru godzin na dobę ze względu na niewysoki poziom wody w rzece.
Be First to Comment