Press "Enter" to skip to content

Kolejowa wieża ciśnień Olsztyn

Olsztyn – Kolejowa wieża ciśnień

Przebywający na terenie Olsztyna sympatycy wież ciśnień mają niepowtarzalną okazję do tego, aby na trasie podczas swojego pobytu w tym mieście odwiedzić aż cztery tego rodzaju obiekty architektoniczne.

Pierwsza z tego rodzaju wież to miejska wieża ciśnień, która została potem przebudowana na obserwatorium astronomiczne. Kolejne trzy wieże to wieże kolejowe.

Spośród wież kolejowych chyba najmniej znaną szerszej rzeczy ludzi jest wieża, która znajduje się na obszarze dzisiejszego osiedla mieszkalnego Zielona Górka. Usytuowana jest ona nieopodal przechodzących obok węzła torów kolejowych.

Wspomniana wieża powstała tuż po II wojnie światowej i jest to budowla stworzona tylko i wyłącznie w oparciu o cegłę silikonową.

Wspomniana wieża kolejowa może poszczycić się stosunkowo dużymi gabarytami, bo liczy sobie ona ponad 20 metrów. Na jej szczycie znajduje się głowica mająca walcowaty kształt, a dookoła niej znajdują się rozliczne przypory.

Warto zobaczyć na własne oczy tą kolejowa wieżę ciśnień ze względu na jej niezwykle dosyć specyficzny wygląd. Budowla ta stwarza jednocześnie wrażenie bardzo stabilnej, a jednocześnie wydaje się być ona niezwykle krucha w konstrukcji.

Współcześnie kolej nie eksploatuje w żaden sposób tej budowli. Ten stan rzeczy chciano zmienić w 2007 roku, kiedy to władze lokalne chciały zamontować na wieży stację bazową telefonii komórkowej.

Ten fakt stał się powodem do głośnych protestów społeczności lokalnej, którzy sprzeciwiali się montażowi. Mimo wszystko obecnie wieża ciśnień jest używana, jako podstawa do nadajników.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Kolejowa wieża ciśnień Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0