Press "Enter" to skip to content

Dwór (XVIII/XIX w.) Olsztyn

Olsztyn – Dwór (XVIII/XIX w.)

Bardzo interesującym punktem każdej podróży turystycznej w okolice Olsztyna wydaje się być dwór datowany na XVIII/XIX wiek. W dokumentacji historycznej występuje on pod nazwami Dworek Tracki albo też, jako Dworek Grzymałów.

Jego dokładna lokalizacja to dzielnica Olsztyna, a mianowicie Track. Na pierwsze zapiski o tej posiadłości możemy się natknąć w zapiskach z przełomu XVI i XVII wieku, co było spowodowane przejęciem tego majątku przez ród Grzymałów.

Wspomniana familia rezydowała tam przez dobre 200 lat. Nie znamy dokładnej daty ukończenia budowy dworku, lecz uznaje się za najbardziej prawdopodobne lata 1797/98.

Na początku XIX wieku dworek został wzbogacony o ganek, który dobudował już kolejny właściciel.

Tym właścicielem stał się ród Belianów, z którego pochodzi jeden z burmistrzów Olsztyna. Był nim Oskar Belian i do historii zapisał się, jako jeden z bardziej wybitnych włodarzy miasta.

W roku 1864, cały majątek został sprzedany przez Georga Beliana. Aż do końca II wojny światowej dworek miał jeszcze kilku różnych właścicieli. Wtedy też jego gospodarzem zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Dziś ten jakże urokliwy dworek dopadła praktycznie całkowita już dewastacja.

W znacznie lepszym stanie znajduje się dworski park, co jest związane z uznanie dużej części drzewostanu za Pomnik Przyrody.

W centrum tego parku usytuowany jest rodowy cmentarz, który niestety również nie oparł się próbie czasu i został zdewastowany. Jest to jednak najbardziej wiekowa nekropolia znajdująca się w Olsztynie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Dwór (XVIII/XIX w.) Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0