Press "Enter" to skip to content

Dom Kopernika Olsztyn

Olsztyn – Dom Kopernika

Wśród olsztyńskich budynków jednym z najładniejszych, jakie można zobaczyć jest tzw. Dom Kopernika. Nie ma on nic wspólnego ze sławnym uczonym, który jest jedynie patronem. Budynek stoi na ulicy Partyzantów.

Jeszcze w czasach funkcjonowania Olsztyna w granicach Prus Wschodnich była to bardzo reprezentacyjna ulica, na której znajdowały się eleganckie budynki.

Do jednego z nich należał właśnie wspomniany budynek. Jest on zbudowany w stylu secesyjnym i doskonale komponuje się z drzewami, które znajdowały się wokół.

Historia budynku rozpoczyna się w 1905 roku. Był przeznaczony zarówno do mieszkania, jak i na funkcje biurowe, chociaż dominowały biura.

Ciekawe jest, że znajdujące się w nich pomieszczenia biurowe były odmienne z wyglądu od typowo pruskich urzędów. To nadawało im nieco przyjaźniejszy klimat. Dom Kopernika ma cztery piętra i powstał na planie prostokąta.

Wyróżnia się na tle innych ze względu na ceglaną, czerwoną fasadę oraz wieże, która go ozdabia. Z biegiem czasu znajdowało się w nim wiele urzędów, w tym urząd celny oraz policja, izba skarbowa.

Warte wspomnienia jest, że przez długie lata sąsiadował z zapomnianym cmentarzem ewangelickim, na którym spoczywały również ważne dla Olsztyna osoby, w tym burmistrz Oskar Belian.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Dom Kopernika Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0