Press "Enter" to skip to content

Banica wieś Krzywa

Krzywa atrakcje – Banica wieś

Ktoś, kto chociaż raz znalazł się w Beskidach wie, że tutejsze wioski są naprawdę bardzo tajemnicze. Kryją one w sobie bardzo dużo interesujących historii, które mogą zaciekawić niejednego turystę. Jedną z takich wsi, która znajduje się na terenie Beskidu Niskiego, jest Banica.

Chociaż niektórzy są zdolni pomyśleć, że pewnie chodzi o Wieś Banica, którą łatwo znaleźć na mapach. Jednak tutaj mowa będzie o Banicy, która znajduje się na terytorium gminy Sękowa. Ciężko ją znaleźć na mapie, ponieważ znajdują się tam tylko dwa gospodarstwa, z czego jedno ma charakter typowo agroturystyczny.

Do Banicy najlepiej jest dojechać z Gorlic w kierunku do Koniecznej. Jednak przed podjazdem pod Małastowską Magurę należy skręcić na Pętna.

Następnie na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo na Wołowie, a potem na prawo, tak by ukierunkować się na Krzywą i Jasionkę. Do tej pory nie jest znana na sto procent geneza nazwy tej wsi. Wiele osób mówi, że pochodzi ona od bania, czyli rosyjskiego słowa oznaczającego dół.

O wsi teoretycznie zaczęto wspominać już na początku XVII wieku. Jeśli ktoś słyszy takie informacje, pewnie myśli, że tutaj kompletnie nic nie ma.

Okazuje się jednak, że we wcześniejszych latach tętniło tutaj wiejskie życie. Wioskę zamieszkiwali głównie grekokatolicy. Na terenie Banicy można zobaczyć Cmentarz wojenny, który pochodzi z I Wojny Światowej, ale również cmentarz łemkowski. Do takich atrakcji zalicza się także pomnik lotników polskiego samolotu o nazwie Halifax.

Na wojennym cmentarzu spoczywają przede wszystkim Rosjanie i Austriacy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Banica wieś Krzywa

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0