Press "Enter" to skip to content

Swietłana Alliłujewa. Niepokorna córka tyrana?

Swietłana Alliłujewa. Niepokorna córka tyrana?

W historii nie zawsze tak bardzo pasjonuje nas poznanie prawdziwego życia głównych „aktorów”, co ich najbliższego otoczenia. Jedną z takich osób jest z pewnością córka Stalina – Swietłana Alliłujewa. To niezwykła postać o niezwykłej historii, która w swoim kraju była uznawana za zdrajczynię.

Życie z ojcem nie było łatwe. Już w wieku sześciu lat samobójstwo popełniła jej matka, a druga żona Stalina. Jedyną zatem bliską osobą był dla niej ojciec. Z resztą czytając jej biografię możemy zauważyć, że winiła go za to. Mimo wszystko doskonale wiedziała, że musi robić wszystko to co jej każe, mimo tego, że była jego córką. Przez ten okres była mu zatem całkowicie posłuszna.

Będąc już kobietą chciała się od niego odciąć. Ale związek również jej w tym nie pomógł. Wręcz przeciwnie, jej kolejnymi mężami byli protegowani Stalina. Wszystko zmieniło się jednak po jego śmierci. Następca Stalina chciał rozprawić się z poprzednikami. Zatem sama córka zmieniła nazwisko panieńskie matki – Alliłujewa. Wtedy to zaczęła się kolejna walka o wolność – emigracja.

Swietłana zaczęła uczyć się języka angielskiego i chciała dostać się do Stanów Zjednoczonych. Dzięki śmierci kochanka, będąc w Dehli poprosiła tamtejszą ambasadę amerykańską o azyl. Było to niezwykle trudne, ponieważ amerykanie chcieli ocieplić swoje kontakty z ZSRR.

Przyjęcie zatem córki Stalina nie było prostą sprawą. Mimo wszystko udało się to wykonać. Ona sama nie potrafiła się jednak odnaleźć jako emigrantka. Próbowała później życia w Wielkiej Brytanii, a nawet w Gruzji. Wszędzie jednak było jej się trudno zaadaptować. Ostatecznie zmarła w Wielkiej Brytanii w 2011 roku. Dziś możemy zatem dużo dowiedzieć się o tej dziewczynie z biografii, które ukazują jak trudno było jej żyć w ojcem.

Zawsze chętnie była witana przez reporterów, ale oni pragnęli tylko dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących jej ojca. Z niektórych książek możemy wynieść wrażenie, że niemal nigdy nie zgadzała się ze swoim ojcem. Jej życie było mimo wszystko bardzo ciężkie, a przez swoje zachowanie była źle traktowana w swoim ojczystym kraju. Głównie za sprawą emigracji do Stanów Zjednoczonych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Swietłana Alliłujewa. Niepokorna córka tyrana?

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0