Press "Enter" to skip to content

Bieg na orientację

Bieg na orientację

Moda na bieganie trwa. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tą aktywność fizyczną. Odbywa się również coraz więcej zawodów. Sami zawodnicy po pewnym czasie mogą się znudzić takim bieganiem. Mowa tu głównie o tych sportowcach, którzy cały czas szukają czegoś nowego.

Nowe przygody może nam zagwarantować bieg na orientacje. Jeśli szukamy ciekawych wrażeń to taki bieg jest dla nas stworzony. Bieg na orientacje to przede wszystkim bieg w nieznany teren. Ciężko pokonuje się nam kolejne kilometry, ponieważ nie mamy tu do czynienia z pięknym asfaltem, ale np. z gęsto zalesionym terenem. Zazwyczaj trasy znajdują się z dala od wielkich miast i miastowego zgiełku.

Czym jest jednak biega na orientacje?

Celem każdego uczestnika takiego biegu jest pokonanie wcześniej ustalonego dystansu na wyznaczonej trasie. Biegacze sami muszą decydować, gdzie się poruszać. Aby mieć pewność, że dany zawodnik był w danym punkcie jest fakt, że musi on odkryć ukryte punkty kontrolne.

Oczywiście mapę trasy otrzymamy przed startem. Tutaj warto wyposażyć się w mapnik, najlepiej przezroczysty i wodoszczelny. Dzięki niemu będziemy korzystać z mapy niezależnie od warunków pogodowych, a przy tym nie zniszczymy mapy. Na tym nie koniec posługiwaniem się gadżetów. Jako, że mamy tu do czynienia z biegiem na orientacje przyda się nam kompas.

Te gadżety musi mieć każdy zawodnik, który na poważnie rozważa uczestnictwo w owym biegu. Kolejną sprawą jest odpowiednie posługiwanie się nimi.

Bieg na orientacje tak naprawdę jest skierowany dla każdego. Nie musimy być bardzo szybcy, ponieważ liczą się tu także inne umiejętności i to właśnie dzięki nimi możemy być lepsi na mecie od innych. Ważną kwestią jest również odpowiedni ubiór. Jako, że najczęściej biegi na orientacje odbywają się w lasach i innych podobnych terenach to musimy zainwestować w dobre obuwie.

Do nich warto dokupić stuptuty, które zabezpieczą nas przed dostaniem się kamyków czy piasku do butów. Zawsze przy sobie powinniśmy mieć także kurtkę. Oprócz ubioru przyda się nam również plecak, a w nim napoje i pożywienie.

Biegi na orientacje trwają długo toteż z pewnością się nam to przyda. Jak widać jest to bardzo ciekawa przygoda. Dlatego też jeśli szukamy czegoś nowego to bieg na orientację jest idealnym rozwiązaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Bieg na orientację

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 2 min
0