Press "Enter" to skip to content

Organizacja ślubu i wesela

organizacja weselaOrganizacja ślubu i wesela zwykle kojarzy nam się z wyborem zaproszeń ślubnych, sali weselnej,   wymarzonej sukni ślubnej dla Pani Młodej i dobrze skrojonego garnituru dla Pana Młodego.  Zapominamy jednak o ważnych sprawach, które musimy również zrealizować.

Wielu z nas zabierając się do tego nie wie nawet od czego zacząć. Wszystko dlatego, że zwykle nie mówi się  o tego typu sprawach, gdyż wydają się one wielu nam zupełnie jasne. W praktyce wychodzi, jednak o wiele inaczej. Warto wiedzieć, jakie formalności ślubne musimy załatwić przed przystąpieniem do ceremonii zaślubin.

Zgłaszamy się oczywiście do parafii, w której bierzemy ślub. Najczęściej jest to parafia Pani Młodej. Obecnie zdarza się, że para młoda odchodzi się od tego zwyczaju i pobiera się w całkiem różnych parafiach. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż jeśli chcecie wziąć ślub w innej parafii wymagana będzie od was tzw. licencja, czyli zgoda proboszcza własnej parafii.

Około 6 miesięcy przed ślubem

– dobrze jest ustalić datę uroczystości nawet sześć miesięcy wcześniej, ponieważ często wybrane terminy mogą być już zarezerwowane. Trzeba się zgłosić do kancelarii parafialnej.
– powinno się także zacząć chodzić na kurs przedmałżeński, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Na ukończeniu otrzymuje się właściwe zaświadczenie.

3 miesiące przed ślubem

– zgłaszacie się do kancelarii z kompletem dokumentów (patrz poniżej: Wymagane dokumenty, 3 miesiące przed ślubem).
– na podstawie dostarczonych dokumentów urzędnik kościelny sporządzi tzw. protokół przedślubny oraz zapisze tzw. zapowiedzi.

Nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem

– załatwienie z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (uwaga: to zaświadczenie to ważne jest tylko 3 miesiące!).
 odbycie przez parę młodą spowiedzi, zaznaczając przy konfesjonale, że jest to spowiedź przedślubna, aby uzyskać od księdza podpis na specjalnym formularzu.

2-3 tygodnie przed ślubem

W parafii, w której ma się odbyć uroczystość, należy złożyć:
 świadectwo chrztu z informacją o bierzmowaniu,
– zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, wymagane do ślubu konkordatowego.

2 kolejne niedziele przed ślubem

– ogłoszenie zapowiedzi w parafii/parafiach każdego z narzeczonych.
– jeśli ślub nie będzie zawierany ani w parafii panny młodej, ani pana młodego, wtedy po zapowiedziach narzeczeni otrzymują tzw. licencję, którą powinna być przedstawiona w parafii, w której odbędzie się ślub.
– zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w innej parafii musicie złożyć na własną rękę, gdyż nie jest ona automatycznie przesłana z parafii gdzie odbędą się uroczystości.

Tydzień przed ślubem

– zgłaszacie się do kancelarii wraz ze świadkami w celu spisania aktu ślubu. Jeśli świadkowie nie mogą stawić się osobiście lub parafia tego nie wymaga, wtedy powinniście podać ich imiona, nazwiska, wiek i adresy. Należy wtedy złożyć w kancelarii parafialnej także komplet dokumentów (patrz poniżej: Wymagane dokumenty, 1 tydzień przed ślubem)
– ponownie przystępujecie do spowiedzi.

Przed ceremonią

– przedstawiacie zaświadczenia o dwóch spowiedziach, odbytych po spisaniu protokołu oraz na dzień przed ślubem.
– w towarzystwie świadków podpisujecie w zakrystii klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego.

W dniu ślubu

– świadkowie dostarczają do zakrystii obrączki i kartki potwierdzające odbytą spowiedź.
– podpisujecie zaświadczenie o zawarciu małżeństwa.
– w ciągu 5 dni od daty zawarcia związku małżeńskiego o tym fakcie zostaje powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego. Po około 10 dniach otrzymuje się w USC odpisy skróconych aktów małżeństwa.

Proszę pamiętać, że każda parafia ma własne procedury i wymagane dokumenty opisane powyżej mogą się oczywiście różnić.

Koszty ślubu kościelnego

W wielu parafiach stosowana jest tak zwana zasada „co łaska”. W tym wypadku za opłaty ślubne płacimy tyle ile uznajemy za stosowne, lub tyle na ile nas po prostu stać. Wiele Par Młodych denerwuje się już na samą myśl o tym. Nie ma jednak sensu denerwować się czymś, co tak naprawdę nie powinno być dla nas stresujące. Warto zaznaczyć, że w niektórych parafiach stworzony jest specjalny cennik uroczystości ślubnych . Dzięki temu cena z góry jest określona i można uniknąć kłopotliwych sytuacji, do których zalicza się właśnie opłacenie ślubu.

Wymagane dokumenty:

2 tygodnie przed ślubem

a) dowody osobiste,
b) dane świadków,
c) świadectwo bierzmowania, a w przypadku, gdy bierzmowanie nie miało miejsca, należy przyjąć ten sakrament jeszcze przed ślubem,
d) świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym (oba wystawione nie pózńiej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
e) zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie,
f) czasem także świadectwo nauki religii,
g) wdowa/wdowiec: świadectwo zgonu współmałżonka.

 

 Tydzień przed ślubem

śluby weselaa) dowody osobiste,

b) zaświadczenie o odczytaniu w rodzimych parafiach obojga narzeczonych zapowiedzi o ślubie.

c) Jeżeli ślub nie będzie zawierany ani w parafii panny młodej, ani pana młodego, po zapowiedziach narzeczeni otrzymują tzw. licencję. Dokument należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub,

d) potwierdzeniem o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,

e) zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

 

Na wszystko oczywiście będziemy mieli odpowiednio dużo czasu, więc nie musimy martwić się tym, że nie zdążymy tych dokumentów przygotować. Oczywiście ważne jest by odpowiednio wcześnie się do księdza zgłosić, tylko wtedy będziemy mogli zdążyć ze wszystkimi ważnymi sprawami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Organizacja ślubu i wesela

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 4 min
0