Press "Enter" to skip to content

Miłość w stylu Retro

Do niedawna jedyną słuszną opcją wesela była huczna zabawa w remizie z kapelą lub zespołem disco polo.

Duża ilość alkoholu, jedzenie i konkursy napędzały dobry humor. Jednym słowem: tradycyjne, polskie wesele! Nie była to zła opcja, można było się wybawić i najeść, jednak dzisiaj coraz częściej młodzi szukają czegoś nowego. Propozycji jest dużo: od eleganckich obiadów dla rodziny po spotkania przy ognisku. Jedną z opcji  „pomiędzy ” jest wesele w stylu retro!!

Wynajem samochodu

Już od jakiegoś czasu modne stało się wynajmowanie starych, klasycznych samochodów, którymi Młodzi jadą na ślub. Także powozy zaprzężone w konie czy sanie zimą stanowią bajeczny widok, jednak zazwyczaj akcent retro na tym się kończy. A może warto bardziej się zaangażować? Pierwszym wyzwaniem przy organizacji wesela jest miejsce, w którym się ono odbędzie. Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele sal i hoteli gotowych przygotować całe przyjęcie. Warto jednak czasem odejść od tradycji, aby stworzyć coś oryginalnego.

Przy organizacji wesela retro idealnym miejscem jest stodoła!! oczywiście nie może ona być zaniedbana . Dobrze by było, gdyby tylko w niewielkim stopniu zapełniona była sianem, dzięki czemu będzie wystarczająca ilość miejsca na postawienie stołów, kapeli i miejsce do tańca. Aby zapewnić gościom wygodne siedzenie postawmy wiejskie ławy, bądź kostki siana i przykryjmy je klimatycznymi kocami w kratę czy kwiecistymi poduchami. Pod sufitem zawieśmy papierowe lampiony, z elektrycznymi światełkami, aby nie zaprószyć ognia, kotyliony i chorągiewki.

Miłość w stylu Retro

Na stołach poustawiajmy wazony z kwiatami i owocami – jeżeli wesele urządzamy latem, natomiast jeśli bierzemy ślub jesienią ozdobą niech będą dynie i kolorowe liście. Przy każdej wersji obowiązkowe są świece ( w osłonkach aby nie spowodowały pożaru). Mogą one ozdabiać stoły, ale również podwórko. Ich blask doda pomieszczeniom ciepła i romantyzmu !!!

Równie dobrym miejscem na wesele może być sad, bądź namiot wesele w sadzierozstawiony w malowniczym miejscu – pod lasem, na polanie czy też po prostu na podwórku wiejskim czy w pięknym ogrodzie. Stoły powinny być pięknie udekorowane a na podwórzu rozstawione pochodnie i lampiony. Podobnie jak w stodole i tutaj można „pobawić się” tkaninami i wzorami.

Jeżeli na zewnątrz są odpowiednie warunki można przygotować miejsca piknikowe: rozłożyć koce i przy każdym postawić kosz z łakociami i herbatą w starych chińskich termosach – jeżeli ktoś będzie miał ochotę, będzie mógł spędzić tam czas. Wieczorem miejsca te mogą zamienić się w „fotele kinowe”. Wystarczy rozwiesić pomiędzy drzewami prześcieradło i wyświetlić na nim zdjęcia i filmy związane z Młodą Parą.

Gdyby wesele odbywało się blisko jeziora miłą niespodzianką dla gości byłyby czekające na nich łódki. Niezwykły widok stanowić będą również lampiony puszczone na jezioro wieczorną porą.Lampion weselny

Najwięcej uroku miejscu dodadzą małe, ale wymowne dodatki: wizytówki wskazujące miejsce do siedzenia, małe prezenciki przy każdym talerzu, napoje podane w butelkach po dawnej śmietanie ze słomkami w paseczki lub starych butelkach coca-coli, ozdoby na krzesła, walizki „porozstawiane po kątach” itp.

Maszyna do pisania

Również ciekawym pomysłem jest postawienie w dogodnym miejscu księgi pamiątkowej dla gości. W wersji retro mogą to być pojedyncze kartki i stara maszyna do pisania,

Kapela, tak jak cała reszta, nie powinna odbiegać tematycznie od stylu wesela. Dobrze by było gdyby repertuar utrzymany był w dawnym stylu. Jeżeli wolimy nowsze przeboje niech przynajmniej strój wykonawców będzie nawiązywał do dawnych lat.

gramofon na weseleW przerwach na odpoczynek muzyków można włączyć starą płytę z gramofonu!!! Na pewno będzie to uroczy i pomysłowy akcent wesela!na której goście będą pisali swoje życzenia dla Młodych.

Kolejnym wyzwaniem są naczynia w których zostaną podane dania!! Jeżeli nie mamy starej stylowej zastawy możemy poustawiać proste białe lub jednokolorowe naczynia a jedynie dodatkami zaznaczyć styl retro.

Mogą to być papierowe serwetki we wzory z lat 70tych, słoiki ozdobione koronkami i kwiatami, kieliszki z kolorowego szkła, butelki po mleku i winie, w których poustawiamy napoje itp. Jeżeli możemy pochwalić się piękną zastawą z dawnych lat pokażmy ją światu!!! na takich talerzach pięknie będą prezentować się modne ostatnio,kolorowe muffinki z kremem i ozdobami!!!

No i nareszcie sami Młodzi!!! Miło by było gdyby ich strój podkreślał resztę wesela. Dzisiaj można już znaleźć wiele krojów i kolorów weselnych kreacji. Ja przekonywałabym do białej sukni ale w kroju odpowiadającym stylowi retro. Ewentualne dodatki jak np. woalka, buty, torebka itp. mogłyby przywodzić na myśl stare lata.

Podobnie Małżonek może dobrać takie dodatki, aby podkreślić dawny wiek!! Na zaproszeniach można gości uprzedzić, że wesele nawiązywać będzie do stylu retro, dzięki czemu sami również będą mogli dopasować strój do wystroju .

Wbrew pozorom organizacja takiego wesela nie pochłonie wiele pieniędzy, jednak w zamian za to pochłonąć może dużo czasu. Dodatki i dekoracje z powodzeniem zrobić można samemu wykorzystując starocie znalezione na strychu czy w piwnicy, jednak wymagać to będzie od nas kreatywności i pracy. Internet w ogromnym stopniu podpowiada nam jak takie wesele zorganizować . Znajdziemy tutaj całe strony poświęcone organizacji wesela retro jak i poszczególne strony instruujące wykonanie dodatków w tym klimacie ( np. www.stylowi.pl, www.zpotrzebypiekna.pl  itp.).

Wiem, że przygotowania ślubne pochłaniają wiele czasu i starań i ciężko może być zorganizować przyjęcie jakie Wam zaproponowałam, ale warto poświęcić na to jeszcze trochę więcej energii i zaangażowania bo w końcu TAKI DZIEŃ PRZEŻYWA SIĘ RAZ W ŻYCIU  !!!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Miłość w stylu Retro

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 4 min
0