Press "Enter" to skip to content

NASK blokuje domeny i rozwiązuje umowę z Domain Silver Inc.

NASK przerywa umowę z Domain Silver INC, jednocześnie blokując domeny.

Po tym, jak NASK wykryło kilkadziesiąt domen mających za zadanie rozsyłanie złośliwych oprogramowań, a także spamu, feralne adresy zostały zablokowane. Jednocześnie rozwiązano umowę z firmą, która nie dopilnowała zarządzanych przez nią domen.

Firmą, która zawiodła zaufanie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, jest Domain Siler Inc. Jest to firma, która swoje usługi zaczęła oferować w maju 2012 roku.

Niestety podczas współpracy doszło do wielu nieprawidłowości. Chociażby takich jak deficyty danych związanych z możliwością korzystania z usług polegających na rejestracji, a następnie posiadania konkretnej domeny z końcówką PL.

NASK wielokrotnie prosiło firmę o to, by poprawiła swoje błędy. Niestety nic w tej sprawie nie zrobiono. A dodatkowo jeszcze od maja 2013 roku strona internetowa wspomnianej firmy przestała funkcjonować. Natomiast od grudnia 2012 roku, firma NASK zaczęła otrzymywać różne informacje na temat rozsyłanych wiadomości typy spam, a także złośliwego oprogramowania. Ponadto oferowano w tych wiadomościach sprzedaż leków, które nie miały znanego pochodzenia.

Po takiej przygodzie NASK ponownie wzywało Domain Silver Inc do zaprzestania tych gwałcących regulamin kroków. Niestety takie zgłoszenia znowu pozostały bez odpowiedzi. Żeby było tego mało CERT Polska zweryfikował minimum 16 botnetów, które korzystały ze wspomnianych domen. A jednocześnie zaliczaly się one do złośliwych oprogramowań takich jak Dorkbot, czy też Andromeda. Nie byłoby to jeszcze tak niebezpieczne, gdyby kończyło się to wyłącznie na rozsyłaniu spamu. Niestety bonety zajmowały się kradzieżą danych, które należały do bardzo poufnych.

Dzięki tym informacjom, dochodziło nawet do kradzieży pieniędzy z kont bankowych nieświadomych ofiar. Poprzez firmę Domain Silver Inc zarejestrowano aż 641 domen. I z tych wszystkich aż 404 okazały się być złośliwe. W związku z tak kolosalnym zagrożeniem, NASK postanowił rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, powołując się na regulamin dotyczący umowy.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.5 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NASK blokuje domeny i rozwiązuje umowę z Domain Silver Inc.

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0