Schorzenia kręgosłupa to jedne z najczęstszych dolegliwości, trapiących współczesne społeczeństwo. Powodów występowania bólu tego kluczowego elementu szkieletu może być wiele – często wynika on z siedzącego trybu życia czy braku aktywności fizycznej, ale i niekiedy jej nadmiaru, gdyż duża część urazów kręgosłupa to efekt aktywności sportowej. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa? Do jakiego specjalisty udać się najpierw i jak otrzymać profesjonalną pomoc?
Gdzie się udać, kiedy boli kręgosłup?
Pierwsze pojawienie się bólu kręgosłupa często jest silnym wstrząsem emocjonalnym dla pacjenta. W tej sytuacji ważne jest jednak zachowanie pełni świadomości i właściwa ocena nasilenia i charakteru bólu. To od naszego opisu lekarz pierwszego kontaktu może uzależnić charakter porady i ewentualne skierowanie nas do odpowiedniego specjalisty lub na konkretne badania. Jeśli ból jest ostry, przewlekły, towarzyszą mu inne objawy, takie jak drętwienie, osłabienie mięśni czy problemy z kontrolą pęcherza i jelit, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty. Niemniej, w przypadku łagodniejszego bólu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, również warto zasięgnąć porady medycznej, aby uniknąć pogłębienia problemu. Jeżeli nie chcemy długo czekać na odpowiednią poradę lub badanie, możemy skorzystać z oferty prywatnych klinik specjalistycznych, zajmujących się leczeniem chorób układu ruchu: http://www.orthofit.pl/oferta/diagnostyka-i-leczenie-narzadu-ruchu/.
Lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego powinien wskazać, czy konieczna jest wizyta u specjalisty. Możemy zatem otrzymać skierowanie do lekarza ortopedy, ale również do neurologa czy reumatologa. Ortopeda specjalizuje się w schorzeniach układu kostno-stawowego, w tym kręgosłupa. Ortopeda może zlecić dalsze badania, takie jak np. rezonans magnetyczny i zalecić odpowiednie leczenie. Często wystarczającym może okazać się wparcie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne. W skrajnych przypadkach ortopeda może jednak skierować pacjenta na operację.
W przypadku podejrzenia, że ból kręgosłupa jest wynikiem ucisku na nerwy, np. z powodu dyskopatii, możemy zostać skierowani do neurologa. Przeprowadzi on niezbędną diagnostykę i zaleci leczenie. Tu także w grę wchodzi farmakologia, fizjoterapia czy też leczenie operacyjne oraz diagnostyka za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy elektromiografii. Jeśli ból kręgosłupa może mieć podłoże reumatyczne, np. w przypadku chorób zapalnych stawów, takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, właściwym specjalistą okaże się reumatolog.
W jaki sposób leczy się ból kręgosłupa?
Pacjenci skarżący się na ból kręgosłupa zazwyczaj muszą uzbroić się w cierpliwość. Poprawna diagnostyka jest kluczowa w leczeniu bólu kręgosłupa, dlatego nieodzowne może okazać się wykonanie kilku badań. Tylko na podstawie pełnej diagnozy lekarz może dobrać odpowiednią terapię.
W przeważającej liczbie przypadków lekarze zalecają pacjentom skarżącym się na bóle kręgosłupa fizjoterapię. Warto znaleźć odpowiedniego fizjoterapeutę, który według wskazań lekarza opracuje odpowiedni plan ćwiczeń, pozwalających wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup. Może to zniwelować ból i poprawić mobilność. Ćwiczenia wspierane są często przez terapię manualną – masaż czy manipulacje i mobilizacje stawów. Dodatkiem w prowadzonej rehabilitacji okazują się zabiegi fizykalne – elektroterapia, ultradźwięki czy krioterapia. Jeżeli ból utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie, a także rehabilitację, lekarz może zdecydować o wspomagającym leczeniu farmakologicznym. Lekarze często zalecają leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub rozluźniające mięśnie. W przypadku bólu przewlekłego mogą być stosowane także leki na receptę, takie jak opioidy lub leki przeciwdepresyjne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.
W przypadku bólu kręgosłupa, leczenie operacyjne jest ostatecznością i jest zalecane w przypadku, gdy inne metody leczenia zawodzą, a stan pacjenta wymaga interwencji chirurgicznej, np. w przypadku przepukliny dysku, która uciska na nerwy.
Więcej porad dotyczących sposobów walki z bólem kręgosłupa można znaleźć na stronie: https://www.orthofit.pl/.
Be First to Comment