Press "Enter" to skip to content

Inteligentne urządzenia AGD? – jak mogą odmienić naszą codzienność?

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie – i to w różnych jego dziedzinach. Procesy biznesowe, cyberbezpieczeństwo, medycyna, edukacja, rozrywka… Inteligentne systemy znajdziemy już niemal w każdej sferze życia. AI wkracza również coraz częściej do naszych domów, np. poprzez inteligentne urządzenia AGD W jaki sposób sprzęty codziennego użytku mogą zmienić nasze życie? Poznaj Klasę AI – nową kategorię urządzeń marki Samsung* – i przekonaj się, jak troszczą się o naszą wygodę i oszczędności.

Inteligentne urządzenia, czyli jakie?

Z inteligentnymi urządzeniami mamy do czynienia już od kilku lat. Z pewnością wiele osób spotkało się z pojęciem Internet of Things (IoT), co oznacza dosłownie Internet Rzeczy. Mowa tu o przeróżnych urządzeniach, takich jak wybrane; pralki, lodówki, głośniki, telefony, systemy bezpieczeństwa itp., które połączone są w jedną sieć (przewodowo lub bezprzewodowo) i którymi możemy sterować zdalnie – przy pomocy różnych aplikacji, zainstalowanych na urządzeniach mobilnych.

Po czym jednak możemy rozpoznać inteligentne urządzenia w domu oprócz tego, że wyposażone są w moduł Wi-Fi? Tłumaczy to m.in. definicja, zawarta w artykule What is a smart device? – a conceptualisation within the paradigm of the internet of things* ,opracowanym przez Silverio-Fernándeza. Według niej, dany sprzęt mógł być „smart”, musi być kontekstowo świadomy, a poza możliwością łączenia się z innymi urządzeniami w celu wymiany danych, powinien również być zdolny do wykonywania autonomicznych obliczeń. Oznacza to, że z jednej strony inteligentne AGD można połączyć w jeden system, w którym sprzęty będą się ze sobą wzajemnie komunikować. Z drugiej strony urządzenia typu smart muszą być zdolne do działania zgodnie z kontekstem danej sytuacji, a więc często – zgodnie z naszym zapotrzebowaniem albo w zależności od innych czynników czy urządzeń. Przykładowo inteligentna pralka może dopasować ilość detergentu czy wody w zależności od rodzaju tkaniny czy wagi wsadu.

Jedno jest pewne – inteligentne urządzenia w znaczący sposób ułatwiają nam życie. Oferują komfort i wygodę, a także pomagają oszczędzać energię czy po prostu nasz czas. Dzięki automatyzacji wielu procesów, wzajemnej komunikacji sprzętów AGD czy możliwości zdalnego sterowania urządzeniami możemy zyskać więcej wolnego czasu i obniżyć rachunki za prąd.

Klasa AI – inteligentne AGD marki Samsung

Klasa AI to całkiem nowa kategoria urządzeń marki Samsung*, które zostały wyposażone w technologię AI (algorytm sztucznej inteligencji). Nowa, choć – jak wiadomo – sprzęty wspomagane sztuczną inteligencją już od dawna można znaleźć w ofercie tej marki. O jakich konkretnie urządzeniach mowa?

  • Smart lodówki – w wybranych modelach takie inteligentne urządzenia do domu, które optymalizując swoją pracę, mogą oszczędzić dodatkowo aż do 15% energii w skali roku**.
  • Smart piekarniki –znajdziemy wbudowaną kamerę AI Pro Cooking, która m.in. dzięki wykorzystaniu funkcji Sense Inside potrafi rozpoznać składniki potrawy, by następnie zarekomendować odpowiedni program i temperaturę pieczenia***.
  • Smart odkurzacze – wybrane urządzenia, które dostosowują moc ssania, w zależności od rodzaju powierzchni****.
  • Smart pralki – wybrane modele wyposażone są w tryb Pranie optymalne AI, który rozpoznaje rodzaj i stopień zabrudzenia tkanin, by następnie dobrać optymalną ilość wody i detergentów dla uzyskania jak najlepszych efektów prania*****.

W jaki sposób inteligentne urządzenia w domu mogą wpłynąć na nasze życie?

Wyobraźmy sobie, że wkładając ubrania do pralki już nie musimy sprawdzać metek, aby dobrać odpowiedni program czy czas prania. Albo że nie musimy się zastanawiać, jaka będzie idealna temperatura i tryb pieczenia dla zapiekanki makaronowej. Wydaje się, że są to z pozoru błahe sprawy. Jeśli jednak się nad tym zastanowić, okazuje się, że zabierają one jakąś część naszego dnia, którą moglibyśmy przeznaczyć na odpoczynek, aktywność sportową czy realizowanie swoich pasji.

Oszczędność czasu to jednak nie wszystko. Inteligentne urządzenia do domu (Smart AGD)  pomagają nam również obniżyć rachunki za prąd. Oprócz wspomnianej już optymalizacji pracy lodówki, oszczędności może przynieść także możliwość zdalnego sterowania. W jaki sposób? Wiele osób korzysta ze specjalnych taryf prądu, które zakładają np. tańsze ceny za energię w godzinach 13.00-15.00, czyli takich, kiedy często jesteśmy jeszcze w pracy. Wówczas możemy np. przed pójściem do pracy naszykować ubrania w pralce, by o określonej godzinie włączyć ją zdalnie. Dzięki temu skorzystamy z tańszych opłat za prąd.

Smart AGD w wielu przypadkach może również przyczynić się do wzrostu poziomu naszego bezpieczeństwa. Zdarza się np. że zapomnieliśmy o potrawie w piekarniku albo nie pamiętamy, czy wyłączyliśmy płytę indukcyjną. Za pomocą smartfonu możemy więc sprawdzić, czy taka płyta jest włączona****** albo monitorować proces pieczenia.

Jak widać, inteligentne urządzenia w znacznym stopniu mogą ułatwić nam wykonywanie codziennych obowiązków. W wielu przypadkach pomagają zaoszczędzić nasz czas i energię, co przy rosnących cenach prądu jest bardzo istotne.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Dotyczy wybranych urządzeń Samsung z klasą AI (tj. posiadających funkcjonalności AI). Lista urządzeń wraz z opisem funkcjonalności AI dostępna na AI.samsung.pl

** What is a smart device? – a conceptualisation within the paradigm of the internet of things, [online]: https://link.springer.com/article/10.1186/s40327-018-0063-8.

*** Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu trybu AI Energy i bez korzystania z trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń. Aplikacja SmartThings jest dostępna na urządzeniach z systemem Android (wersja 8.0 lub wyższa) i iOS (wersja 13 lub wyższa). Wymagane połączenie Wi-Fi i posiadanie Samsung Account. Rok składa się z 52 tygodni, z czego 7 tygodni stanowi około 15%, co odpowiada mniejszemu zużyciu energii nawet o 15% w skali roku dzięki SmartThings. Optymalizacja ta bazuje na wzorcach takich jak częstotliwość otwierania drzwi, szybkości pracy kompresora oraz częstotliwości cyklu rozmrażania).

**** Dostępne tylko podczas korzystania z menu Auto Cook. Rodzaj i ilość niektórych składników może nie zostać rozpoznana. Dostępne na urządzeniach z systemem Android i iOS. Wymagane jest połączenie Wi-Fi i konto Samsung. W oparciu o algorytm stworzony przez SI, a nie uczenie się w czasie rzeczywistym. Po zidentyfikowaniu składników i wybraniu przepisu, jeśli wymagane jest podgrzewanie, składniki należy wyjąć z piekarnika podczas podgrzewania. Jeśli wstępne podgrzewanie nie jest wymagane, można je ugotować natychmiast po zidentyfikowaniu. Może nie działać prawidłowo podczas gotowania określonych elementów żywności, które mają ciemny kolor lub mają pokrywę, co może utrudniać rozpoznawanie. Dlatego należy również samodzielnie monitorować stan gotowania. Dotyczy wybranych urządzeń.

***** Funkcje/wyniki powiązane z Trybem odkurzania AI będą stale dopracowywane i aktualizowane poprzez SmartThings.

****** Na podstawie algorytmu AI. Wyniki mogą się różnić w zależności od sposobu użytkowania urządzenia.
******* Dostępny jest tylko monitoring poprzez połączenie z modułem Wi-Fi znajdującym się w płycie indukcyjnej. Płyty nie można włączyć/wyłączyć za pomocą smartfona. Dotyczy wybranych urządzeń.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Inteligentne urządzenia AGD? – jak mogą odmienić naszą codzienność?

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 5 min
0