Bez rusztowania trudno sobie wyobrazić przeprowadzanie prac takich jak wznoszenie ścian, montaż rynien i okapów rynnowych. Rusztowania można klasyfikować ze względu na ich przeznaczenie, budowę oraz materiał z jakiego są wykonane. Mogą przyjmować formę wolnostojącą, ruchomą lub być przymocowane do samego budynku. Ich zastosowanie obejmuje zarówno prace zewnętrzne, jak i wewnętrzne, na przykład do instalacji systemów wentylacyjnych czy wykończeniowych operacji. Co jeszcze warto wiedzieć o rusztowaniach w branży budowlanej? Podpowiadamy.
Jakie rodzaje rusztowań budowlanych wyróżniamy?
Rusztowania są nieodzownym elementem niemal każdej budowy. Można je podzielić na kilka kategorii – ze względu na konstrukcję, funkcję czy nawet rodzaj materiału, z którego zostały wytworzone. Pierwszym rodzajem są rusztowania używane elewacyjne, inaczej zwane ramowe. Są to płaskie konstrukcje, które składa się niezwykle szybko. Następnie ustawiamy je przy ścianach budynku i łączymy za pomocą specjalnych kotew. Najczęściej występuje one w budownictwie ogólnym, a wśród nich można znaleźć takie modele, jak rusztowania warszawskie. Te z kolei przeznaczone są do niewielkich prac remontowych, najczęściej w mniejszych obiektach, jak chociażby biurach czy mieszkaniach.
Z kolei w skład rusztowań modułowych wchodzą stojaki i tak zwane poprzecznice. Pomiędzy te dwa elementy wprowadza się odstęp, który służy do przyłączania innych elementów rusztowań. Pierwsze akcesorium łączy się za pomocą głowic, a także zamków klinowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje, które sprawdzą się szczególnie dobrze w przemyśle. Możemy również wyróżnić rusztowania ruchome, które można stosować wielokrotnie. Ponadto nie ma konieczności rozkładania ich na części. Na stronie https://szalbud.pl/ można znaleźć więcej tego typu rozwiązań.
Zobacz także: https://prasowy.pl/montaz-i-demontaz-rusztowan-jak-bezpiecznie-przejsc-przez-te-procesy/
Rusztowanie drabinowe – o czym mowa w praktyce?
Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku budowlanym jest także rusztowanie drabinowe. To ciekawa opcja, która może zastąpić tradycyjną drabinę, a dzięki swojej konstrukcji zapewni nam większą stabilność i bezpieczeństwo. Złożone jest z dwóch drabin przystawnych, połączonych platformą roboczą oraz dodatkowo zabezpieczone stabilizatorami. Platformę można także dostosować do różnych poziomów według potrzeb.
Minirusztowanie, bo tak również można nazywać rusztowanie drabinowe, doskonale sprawdzi się w pracach wewnątrz budynków, takich jak malowanie, tapetowanie czy układanie glazury na ścianach. Dzięki swojej konstrukcji można je postawić nawet na nierównych powierzchniach oraz na schodach, ponieważ wysokość platformy zmienia się wraz z poziomem stopni. Dodatkowym atutem są koła do rusztowania, które ułatwiają przemieszczanie konstrukcji.
[…] Zobacz także: https://aznews.pl/2023/08/rusztowania-w-branzy-budowlanej-co-warto-o-nich-wiedziec/ […]