Najważniejsza w procesie wychodzenia z nałogu palenia jest gotowość do zmiany. Bez niej będzie trudno się powstrzymać od zapalenia kolejnego papierosa. Warto opracować plan działania, wybrać środki wspierające oraz mieć przestrzeń i czas do własnych obserwacji.
Należy liczyć się z tym, że doświadczysz rozdrażnienia, poranna kawa nie będzie już tak przyjemna i nie będzie łatwo pozbyć się uporczywych myśli o paleniu. Warto jednak wyeliminować nałóg – będziesz zdrowszy, bogatszy, w pełni poczujesz smaki i zapachy oraz nie odstraszysz niepalących gryzącym dymem. Licz się z tym, że może się nie udać – podobno każdy palacz ma od 5 do 10 prób pozbycia się nałogu, zanim wyzwolił się z jego sideł. W końcu kiedyś musi się udać!
Stosuj środki wspomagające i alternatywy
Na początku najważniejsza jest zmiana nawyków. Przez pierwsze 4 dni palacze doświadczają tzw. syndromu odstawienia – ospałości, braku koncentracji, rozdrażnienia czy też napięcia. W takiej sytuacji pomagają techniki relaksacyjne lub aktywne uprawianie sportu. Pierwsza faza rzucania palenia jest najtrudniejsza, dlatego można się do niej przygotować, zmniejszając stopniowo ilość papierosów, wspomagając się e-papierosem, suplementami lub lekami. Szczególnie pomocny jest Tabex, który zawiera w swoim składzie alkaloid cytozyny, działający podobne jak nikotyna. Zastępuje ją, dzięki czemu palacz odzwyczaja się od palenia i przy tym nie ma objawów odstawienia, które mocno zniechęcają do walki z nałogiem. Działanie leku ma za zadanie stopniową eliminację palenia, co znacząco obniża ryzyko powikłań abstynencji. Warto też pić zioła, która redukują stres np. melisę, kozłek lekarski czy szyszki chmielu.
Unikaj sytuacji, które były powiązane z paleniem
Papieros kojarzy się z konkretnym miejscem i rytuałem. Często jest dodatkiem porannej kawy czy spaceru, może stanowić urozmaicenie przerwy w pracy czy też zapala się go podczas regularnego dotleniania na balkonie. Dobrym sposobem na zmianę nawyku jest przearanżowanie miejsca, w którym często paliło się papierosa, by wnętrze nie przypominało poprzedniego. Należy omijać pomieszczenia, w których wolno palić, a wolne ręce zająć piłeczką antystresową. Pomocna bywa bezcukrowa guma do żucia czy pestki słonecznika. Niektórzy noszą przy sobie wykałaczki lub słomki, które wkładają do ust, gdy pojawi się silny odruch sięgania po papierosa. Stary nawyk zastępuj nowym, zamiast zaciągania się dymkiem, wypij łyk wody – w ten sposób nawodnisz organizm.
Poproś o wsparcie bliskich
Najważniejsza w detoksykacji od nikotyny jest psychika, dlatego o nią zadbaj najbardziej. Przede wszystkim zwróć się o pomoc do swoich bliskich – uprzedź otoczenie, że rzucasz palenie i poproś rodzinę i przyjaciół o wyrozumiałość oraz wsparcie. Nieprzyjemne skutki odstawiania papierosów mogą trwać nawet kilka tygodni i objawiają się rozdrażnieniem oraz zmiennymi emocjami, co jest naturalne, ale może być uciążliwe dla najbliższych. Ponieważ nikotyna silnie uzależnia, układ nerwowy bez jej odpowiedniej dawki potrzebuje czasu, by ponownie przyzwyczaić się do naturalnego stanu.
W trudnych sytuacjach należy skorzystać z lekarskiego wsparcia i środków farmakologicznych. Możesz udać się do lekarza rodzinnego, specjalistycznej poradni lub skorzystać z infolinii dla osób zmagających się z nałogiem. Pamiętaj też, że nie tylko palenie uspokaja – jest wiele innych sposobów na redukcję stresu czy dostarczenie sobie rytualnych przyjemności.
Be First to Comment