Press "Enter" to skip to content

Jak działa pompa ciepła powietrzna i gdzie się sprawdzi?

W branży budowlanej i wykończeniowej coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań pozwalających produkować ciepło dla domu lub mieszkania w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu. W tę koncepcję idealnie wpisują się nowoczesne powietrzne pompy ciepła. Jak one działają, gdzie się sprawdzą i dlaczego warto na nie postawić? Podpowiadamy.

W jaki sposób działa pompa ciepła powietrzna?

Jeśli zastanawiamy się jak działa pompa ciepła powietrzna lub każda inna to wystarczy zrozumieć przede wszystkim to, że jest to sposób czerpania energii ze źródeł odnawialnych. W urządzeniu znajduje się gazowy czynnik chłodniczy. Jest on ogrzewany przez powietrze pochodzące z zewnątrz. Może się wydawać, że jest to efektywne rozwiązanie w przypadku jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka. Okazuje się jednak, że nowoczesne urządzenia są w stanie odzyskiwać energię cieplną również w przypadku jeśli jest sięga ona -20 stopni Celsjusza.

Ze względu na sposób działania może to być urządzenie oparte na wymianie ciepła przez samo powietrze lub z wykorzystaniem elementów przepływowych wodnych. W tym drugim przypadku zwykle służy to do ogrzewania zbiornika w którym gromadzi się gorącą wodę. Na przykład do celów użytkowych. Bardzo często pompę ciepła powietrzną łączy się bezpośrednio z układami, które nie wymagają wysokich temperatur. Mowa tutaj przede wszystkim o ogrzewaniu podłogowym. Natomiast największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te nieco tańsze urządzenia, które charakteryzują się małą mocą i służą wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala przy małym nakładzie energii elektrycznej wyprodukować odpowiednią ilość ciepła na własne potrzeby.

Z czego składa się pompa ciepła powietrzna?

Niezależnie od producenta urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów. Jest to wymiennik, który odzyskuje ciepło z powietrza, a następnie za pomocą sprężarki przekazuje dalej. Na końcu całego procesu działa kolejny wymiennik. Zwykle jest on wykonany ze stali szlachetnej. Jest jeszcze zawór sprężony, który ma na celu kontrolowanie ciśnienia gazu znajdującego się w obiegu.

Jakie są zalety pompy ciepła powietrznej?

Urządzenia, które czerpią energię cieplną z powietrza nie wykorzystują przy tym dużej ilości energii elektrycznej. Co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Nie mówiąc już o tym, że jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie od klasycznego konwencyjnego grzania za pomocą elektryczności. To właśnie korzyści finansowe są dla wielu osób podstawową zachętą do tego, aby zainteresować się montażem własnej pompy ciepła w domu lub w mieszkaniu.

Urządzenie nie tylko zapewnia ogrzewanie, ale również może przygotować ciepłą wodę użytkową. Tym samym jest to kompleksowe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku małych domów w których ze względu na ograniczoną przestrzeń nie można stosować wielu sprzętów.

Niezależność od dostawców to kolejna istotna zaleta w przypadku korzystania wyłącznie z tego rodzaju ogrzewania. Nie trzeba więc podpisywać długoterminowej umowy na gaz lub kupować surowca do ogrzewania takiego jak węgiel lub drewno. Powietrze z którego można czerpać energię cieplną jest zawsze dostępne i jest darmowe.

Wiele osób ceni pompy ciepła powietrzne, ale też każde inne, ze względu na to, że są w pełni bezobsługowe. Po zaprogramowaniu przez specjalistę działają automatycznie. Użytkownik może dokonywać prostej regulacji za pomocą wygodnego systemu sterującego z ekranem. Warto także dodać, że nie wymagają skomplikowanego sposobu konserwacji.

Pompy ciepła są objęte szerokim programem dofinansowań. Są to projekty zarówno na bazie ustaw pochodzących z Unii Europejskiej, jak i te, które proponują samorządy. Coraz większa presja na ochronę środowiska wymusza rząd, aby motywowali właścicieli domów jednorodzinnych do tego, aby przechodzili na czystą energię. Tym samym w każdym momencie można liczyć na to, że znajdziemy korzystne dla nas dofinansowanie, które obniży koszt zakupu i montażu urządzenia.

Gdzie i jak zamontować pompę ciepła powietrzną?

Wybierając właściwą lokalizację dla pompy ciepła powietrznej należy kierować się dwoma kwestiami. Pierwszą z nich jest emisja hałasu, która pochodzi bezpośrednio od sprężarki. Natomiast drugą kwestią jest poprawne odprowadzanie skroplin z jednostki zainstalowanej na zewnątrz.

Największym i dostrzegalnym na pierwszy rzut oka elementem w pompach ciepła powietrznych jest wentylator. W nowoczesnych urządzeniach jest jednak on praktycznie bezszelestny. Największym problemem może być natomiast hałas pochodzący z pracy sprężarki, ponieważ przy modelach typu split oraz monoblock montuje się go na zewnątrz budynku. Aby w jak największym stopniu ograniczyć te niedogodności zaleca się, aby nie montować jej zbyt blisko dwóch lub więcej ścian. W ten sposób można skutecznie ograniczyć spotęgowanie się hałasu. Jeśli pompa ciepła powietrzna znajduje się w bezpośrednio miejsca w którym przebywają domownicy, na przykład przy altanie lub ogrodzie, to dobrym pomysłem jest postawienie obok osłon dźwiękochłonnych. Bardzo często stosuje się także podpory na których ustawia się urządzenie. Tym prostym sposobem można ograniczyć bezpośrednie przenoszenie hałasu i drgań do wnętrza budynku. Należy także pamiętać, że pompa ciepła musi znaleźć się w wymaganej prawem odległości od działki sąsiada.

Ostatnią kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest produkcja skroplin przez urządzenie. Z tego też powodu należy montować je bezpośrednio nad przepuszczalnym gruntem lub w miejscu przebiegającego drenażu. Jeśli nie ma takiej możliwości i jedyną opcją jest instalacja sprzętu nad chodnikiem lub wylewką betonową to warto zaopatrzyć się w tackę. Pozwoli to uniknąć powstawania kałuż i oblodzenia w trakcie zimy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz


Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Jak działa pompa ciepła powietrzna i gdzie się sprawdzi?

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 4 min
0