Press "Enter" to skip to content

TOP 5 miejsc na zimowe wycieczki i spacery w pobliżu Warszawy

Późna jesień i zima mimo niższych temperatur i kapryśniejszej pogody niż wiosną czy latem to nadal dobry moment, aby wolny czas spędzić na świeżym powietrzu. Zwłaszcza że aktywność na zewnątrz wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną oraz samopoczucie – odpręża, uspokaja, ale i redukuje stres czy napięcie. Eksperci Magazynu Travelist przygotowali zestawienie najciekawszych miejsc w okolicach Warszawy, prezentując idealny plan na jesienno-zimowe wyprawy z rodziną, przyjaciółmi, drugą połówką lub w pojedynkę.

1. Granica – miejscowość pełna urokliwych szlaków

Miejscowość Granica, położona zaledwie 55 km od centrum stolicy, to chyba najpopularniejszy punkt wypadowy w głąb Puszczy Kampinoskiej obierany przez turystów. Oferuje nie tylko swój urok, piękne widoki, ale także rozmaite szlaki piesze i rowerowe. Te, krzyżując się właśnie w tym miejscu sprawiają, że Granica jest idealnym punktem wypadowym rozmaitych wycieczek. Wyruszyć można stąd między innymi na Południowy Szlak Leśny (Kampinos – Granica – Żelazowa Wola) czy na Kampinoski Szlak Rowerowy.

To istny raj dla miłośników przyrody. Za południowymi granicami miejscowości rozciągają się podmokłe łąki i szuwary Puszczy Kampinoskiej, określane jako Olszowieckie Błoto, za północnymi natomiast – pas wydmowy. Można się tu przespacerować ścieżką dydaktyczną wiodącą przez najstarszy obszar ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. Jest również drewniana kładka, a na jej krańcu pierwsza na terenie puszczy wieża widokowa.

Odwiedzającym Granicę polecamy wizytę w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym KPN, w którym znajduje się ciekawa ekspozycja przyrodnicza. Warty uwagi jest również Park Etnograficzny ze skansenem i Chatą Kampinoską, w których autentycznie można cofnąć się w czasie.

2. Owczarnia – miejsce dla miłośników sztuki

Położona zaledwie 35 km od Warszawy Owczarnia to prawdziwy raj dla miłośników sztuki, historii i natury. W okalającym Dwór Kazimierówka ogrodzie odwiedzający znajdą urokliwe, odlane z brązu rzeźby wykonane przez jednego z najbardziej znanych meksykańskich artystów –  Juana Soriano.

Ogród Rzeźb jest dziełem upamiętniającym twórczość Soriano, który tuż przed śmiercią zachwycił się XIX-wiecznym Dworem Kazimierówka. Jego przyjaciel – Marek Keller – wykupił i odrestaurował posiadłość, urządzając w niej niezwykłą galerię. Dziś w pokaźnym, 7-hektarowym parku spacerując tajemniczymi zaułkami oraz zadbanymi alejkami można podziwiać kilkadziesiąt figur, przedstawiających głównie ptaki.

Prace Soriano wystawiane były w największych muzeach świata, począwszy od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, aż po Azję, a jako stałe ekspozycje można zobaczyć je chociażby w najbardziej reprezentacyjnych punktach Mexico City. Do grona jego przyjaciół zaliczyć można między innymi Fridę Kahlo, Salvadora Novo czy Rafaela Solana, dlatego tym bardziej zdumiewające i niezwykłe jest to urokliwe miejsce pod Warszawą.

3. Konstancin-Jeziorna – morski mikroklimat w centrum Polski

To jedyne na terenie Mazowsza miasto-uzdrowisko, które od lat jest weekendowym celem wycieczek mieszkańców stolicy. Jego sekret tkwi nie tylko w malowniczym krajobrazie doliny Jeziorki i Wisły, ale przede wszystkim w bogatych złożach borowiny oraz źródłach wód mineralnych.

Główną atrakcją tego miejsca – położonego ok. 20 km od centrum stolicy – jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się tężnia solankowa. Ciekawostką jest, że w wyniku parowania solanki wokół tężni wytwarza się mikroklimat zbliżony do tego, jaki panuje nad morzem. Ma on dobroczynny wpływ zarówno na układ nerwowy, drogi oddechowe, jak i ogólną odporność organizmu.

Na odwiedzających Konstancin-Jeziorna czekają również liczne szlaki tematyczne, w tym ten poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, który przez lata mieszkał w willi Świt, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza. Odwiedzając tę miejscowość, warto zaplanować również wizytę na Dworze w Oborach, spacer po osiedlu Mirków oraz ścieżką wzdłuż rzeki Jeziorki.

4. Otwock – natura, świdermajery i mroczne historie

Położony w centrum województwa mazowieckiego Otwock to miejsce, którym łatwo się zachwycić. Turystyczną atrakcją tego położonego ok. 27 km od stolicy miejsca są spacery linią otwocką, na trasie których znajdziemy charakterystyczne domy i wille w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajery.

Stworzone z drewna konstrukcje inspirowane są architekturą szwajcarskich schronisk oraz rosyjskich domków letniskowych, tzw. daczy. Obowiązkowym na szlaku punktem jest pensjonat Abrama Gurewicza, będący jednym z największych tego typu budynków w całej Europie.

Otwock skrywa w sobie również mroczne tajemnice z II wojny światowej. Mowa o Zakładzie dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, znanym jako “Zofiówka”, w którym – na skutek decyzji władz III Rzeszy – zamordowano ponad 100 pacjentów ośrodka. Budynek po dziś dzień straszy tragiczną historią, jak i równie mroczną fasadą oraz wnętrzami.

5. Pomiechówek – idealny na rodzinne obcowanie z przyrodą

Wycieczka do Pomiechówka, oddalonego jedynie 40 km od stolicy, to dobry pomysł na wycieczkę nie tylko latem, ale także późną jesienią czy zimą. Jedną z największych atrakcji tego urokliwego miejsca jest Park Dolina Wkry – raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu i bliskiego kontaktu z naturą.

Atrakcją niemal 10-hektarowego Parku są zaaranżowane do obserwacji zwierząt stanowiska, a także przygotowana z myślą o najmłodszych ścieżka dydaktyczna. Trasy poprowadzone są tak, aby chronić występującą tam faunę i florę, ale odwiedzającym dać poczucie bliskiego obcowania z przyrodą.

Mimo że spacer w koronach drzew specjalnie przygotowaną do tego ścieżką nie jest dostępny zimą, to i tak warto odwiedzić tą porą roku Pomiechówek.

Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre pomysły na jesienno-zimowe wyjazdy i spacery w okolicach Warszawy. Więcej inspiracji można znaleźć w Magazynie Travelist na: https://magazyn.travelist.pl/top-10-miejsc-na-jesienny-spacer-w-okolicach-warszawy/.

Be First to Comment

Dodaj komentarz


Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

Warning: Trying to access array offset on null in /home/platne/serwer121547/public_html/aznews.pl/wp-content/plugins/swifty-bar/includes/class-sb-bar-social.php on line 175

TOP 5 miejsc na zimowe wycieczki i spacery w pobliżu Warszawy

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 4 min
0