Press "Enter" to skip to content

Paszporty covidowe – jak przygotować się do wyjazdu, by nie stracić pieniędzy?

Przystąpienie Polski do programu paszportów covidowych popiera 48% rodaków. Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że obostrzenia na miejscu mogą różnić się od tych w Polsce. Warto także rozważyć różne sposoby finansowania podróży. 

Kilka tygodni temu polski rząd ogłosił, że nasz kraj dołączy do programu respektowania tzw. paszportów covidowych. Czym jest i jak działa dokument?

Paszport covidowy to internetowe potwierdzenie dla osób, które albo przyjęły dwie dawki szczepionki, minimum 14 dni wcześniej (w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson jest to okres 28 dni) albo posiadają status ozdrowieńca. W tym wypadku musi minąć od 11 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Paszport covidowy umożliwi podróże do większości krajów UE bez konieczności robienia testu przed i po wylocie. Wjazd do Polski bez okazania testu jest już możliwy. Wprowadzenie takiego rozwiązania popiera aż 48% Polaków.

Jak zdobyć paszport covidowy?

Unijne Certyfikaty COVID (UCC) można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy wejść w zakładkę “Certyfikaty”, aby pobrać odpowiedni kod QR. Paszporty będą również dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel. Certyfikat potwierdza także negatywny wynik testu na COVID.

Jakie kraje można odwiedzić, będąc zaszczepionym?

Lista krajów, które honorują paszport covidowy, nieustannie się zmienia. Aktualnie, osoby zaszczepione mogą bez testów lecieć m.in. do Hiszpanii, Grecji, czy popularnej ostatnio Turcji.

  • Niektóre kraje dopiero rozważają uznawanie paszportów covidowych, warto więc – jeśli jesteśmy zainteresowani wyjazdem – monitorować sytuację na bieżąco. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności oraz straty funduszy – nikt nie chce płacić za wakacje, które się nie odbędą – mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Bezpieczne podróżowanie – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy stosować się do wciąż obowiązujących podstawowych obostrzeń – noszenie maseczek, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odpowiednich odległości to bezsprzeczne minimum ostrożności. Przed wyjazdem warto także sprawdzić obostrzenia, obowiązujące w kraju, do którego odbędzie się podróż.

  • Wybierając wakacyjną destynację, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Zarówno tym związanym z pandemią, ale też finansowym. Często na wyjazd potrzebna jest pożyczka. Należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić instytucję, z której pobierane będzie dofinansowanie. Warto także oszacować budżet, by rozsądnie zaplanować urlop – radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Paszporty covidowe – jak przygotować się do wyjazdu, by nie stracić pieniędzy?

przez redakcja serwisu przeczytasz w: 2 min
0